Bashkëqeverisja, Braçe: Është instrument në duart e qytetarëve, por sfida jonë duhet të jetë funksionaliteti i institucioneve  

Erion Braçe ka komentuar edhe ligjin e bashkëqeverisjes duke thënë se ky është një instrument që parashtron disa nga problematikat e qytetarëve pasi institucionet nuk janë funksionale. Megjithatë tha Braçe bashkëqeverisja nuk shërben që t'i bëjmë institucionet 100 % funksionale dhe se kjo është sfida e vërtetë.

"Dhe kur isha në qeveri dhe tani natyrisht kam pasur qëndrim konstant, duhet të bëjmë institucionet funksionale dhe kur ato funksionojnë në përputhje me ligjin atëherë kjo është bashkëqeverisja më e mirë. Këto institucione që paguhen nga taksat e qytetarëve duhet të funksionojnë dhe atëherë e kemi bërë detyrën. Bashkëqeverisja vjen si instrument se institucionet nuk funksionojnë. Ky instrument parashtron disa nga problematikat e qytetarëve por nuk shërben që t'i bëjmë institucionet 100 % funksionale dhe për këtë ne duhet të punojmë fort, që institucionet të funksionojnë", tha Braçe.

"Agjencia për dialog dhe bashkëqeverisje" është një platformë e re që është miratuar në Kuvend. Ligji synon përfshirjen e qytetarëve në vendimmarrje, si dhe ndëshkimin e atyre që shkelin detyrën dhe nuk japin shërbimin e duhur.


Lajmi kryesor:

Repolitix/ Braçe kritika Ramës: S'mjafton t'i takosh fermerët 30 minuta, por të futesh në 'lëkurën' e tyre! Qeveria të ndërhyjë për të mos rritur gazin siç bëri me energjinë


I.K./KT/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Prej disa ditësh e zhdukur, gjendet 16-vjeçarja në Vlorë