BE do të trajnojë 30,000 ukrainas, do ketë edhe ekuipazhet e tankeve

BE do të trajnojë 30,000 ukrainas, do ketë edhe ekuipazhet e tankeve

Misioni i trajnimit të Bashkimit Evropian do jetë akoma më i fuqishëm. Në fakt, objektivi përfundimtar po rritet dhe do të shkojë nga 15,000 ushtarët e parashikuar kur u vendos misioni tetorin e kaluar në "të paktën 30,000". Këtë e ka bërë të ditur një zyrtar i lartë evropian. Midis tyre do të ketë edhe ekuipazhet e tankeve të nevojshme për të udhëhequr "numrin e lartë të tankeve" që partnerët e Ukrainës do të vënë në dispozicion deri në pranverë. Një komponent tjetër - i cili do të shpallet gjatë samitit BE-Ukrainë - do të jetë "një angazhim i fortë" për çminimin e pjesëve të mëdha të territorit.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Kievi: Moska po përgatit përshkallëzim maksimal! SHBA gati paketën 2 mld dollarë! Kremlini: Shpërblim për ushtarët që shkatërrojnë tanket 'Abrams' dhe 'Leopard'


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Prishtina kërkon penalizimin ndërkombëtar të Serbisë

Prishtina kërkon penalizimin ndërkombëtar të Serbisë