Berisha-Basha përplasje qëndrimesh për hapjen e negociatave, njëri mohon vendimin, tjetri pranon çeljen e bisedimeve

Vendimi i ministrave të Jashtëm të Bashkimin Evropian për çeljen e bisedimeve për integrimin e Shqipërisë në Bashkimin Evropian duket se ka zënë në befasi krerët e opozitës shqiptare, Lulzim Bashën dhe paraardhësin e tij në krye të PD, Sali Berishën. Si rrallë ndonjëherë më parë, Berisha dhe Basha kanë mbajtur qëndrimet të ndryshme, madje të kundërta, për vendimin e Brukselit pro çeljes së negociatave. Menjëherë pas vendimit, Lulzim Basha bëri një reagim të moderuar dhe realist politik, duke pranuar vendimin pozitiv për Shqipërinë. “Vendet anëtare të BE-së dëshmuan sot se e mbështesin Shqipërinë dhe shqiptarët me shprehjen e vullnetit për të hapur negociatat. Tani gjithçka është në dorën tonë për të përmbushur të gjithë kushtet e vendosura për nisjen e tyre”, shkroi Basha. Qëndrimi i tij është në një linjë me reagimin e kryetares së LSI, Monika Kryemadhi, e cila shkroi se ‘çelja e negociatave në parim është një lajm shprese për Shqipërinë dhe shqiptarët. Tashmë puna duhet të vazhdojë me plotësimin e kushteve, paralelisht me punën për të mbrojtur shëndetin dhe jetën e qytetarëve tanë në këto kohë të vështira”.

Ndryshe e lexon ish-kryeministri Sali Berisha vendimin e Brukselit për çeljen e negociatave. Berisha, i vetëquajtur deri në 2013-ën, si promotor i Shqipërisë Evropiane, theu heshtjen 24 orë pas vendimit. Në reagimin e tij të gjatë, me interpretime dhe akuza, Berisha thotë se vendimi i BE për Shqipërinë është një ‘snuk’. Sipas tij, negociatat nuk hapen pa larguar Edi Ramën nga pushteti. Ndryshe nga Basha, Berisha thotë se vendimi është si vendimet në vitin 2916, 2018 apo 2019. “Të besosh se negociatat me ndryshimin e plotë të procedurës së vlerësimit të progresit dhe shtimin nga 9 në 15 të kushteve mund të hapen pa larguar Edvin Mafinë dhe narkoshtetin e tij, është njëlloj sikur me vetëdije të plotë të të pëlqejë të besosh gënjeshtrën tënde, është njëlloj sikur të besosh se negociatat janë hapur në vitin 2016 apo 2018 apo 2019 ndërkohë që gjëja e vetme që ka ndodhur këto 6 vite është kalimi nga 5 në 7 në 9 në 15 kushte”, shkruan Berisha.

Ndërkaq, Basha shprehur mirënjohje ndaj Bashkimit Evropian pas 50 milionë eurove ndihmë humanitare për Shqipërinë në kuadër të emergjencës shëndetësore për shkak të koronavirusit. Berisha nuk mbajti qëndrim për këtë vendim, por nuk harrohen lehtë komentet e tij për donacionet e vendeve të BE-së për tërmetin, në mesin e muajt shkurt. “Nuk mund të ndalem pa thënë se, jashtë euforisë së madhe jam 100% i sigurt se shumë shpejt do të jetë zhgënjimi i madh për këta qytetarë. Më vjen keq që bëjë këtë kalandër”, tha Berisha, pasi 62 shtete 32 organizata pjesëmarrëse në Konferencën e Donatorëve, u angazhuan ti japin Shqipërisë dhe popullit shqiptar një ndihmë rekord prej 1.15 miliardë euro për rindërtimin pas tërmetit të 26 nëntorit.

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që kandidatët për deputetë të jenë nga e njëjta zonë ku caktohen?

Komento

Komente

 • Iris: 27/03/2020 01:54

  Z.Berisha nuk beson 3 gjera:1)Hapjen e negociatave.2)Qe nuk eshte ai ose PD ne pushtet gjate hapjes(pra gjithe lavdine e meriten e merr PS.3)Qe hapja nuk pati si nje nga kushtet heqjen e z.Rama.

  Përgjigju
 • Bresheri: 26/03/2020 22:23

  Kate

  Përgjigju
 • XYZ: 26/03/2020 21:01

  Foto e bukur!por plaku ka dalur si qen i ngordhur bravo Adriatik per foton.

  Përgjigju
 • dulja: 26/03/2020 19:46

  oo berishe o qene i poshtere po nuke hoqe dore o agjente i U,D,B,S rrofte Rama ,burre shteti

  Përgjigju
 • Genti: 26/03/2020 18:56

  Lereni plakun ne vetmi atje ku eshte futur si miu nga frika, mundesisht hiqjani edhe internetin qe te mos na çaje t**** me qytetarin dixhital. Respekte per Bashen qe po e shperfill çdo dite.

  Përgjigju
 • SKORJA: 26/03/2020 18:36

  Akoma mereni me ktë jashqitje të kombit Shqiptar me emrin salhe kriminelin. Mbase Zoti ka pregatit ndonjë supriz dhe e fshin ktë ndyrsir nga faqja e dhrut.

  Përgjigju
 • Eno: 26/03/2020 18:11

  Celja e negociatave eshte fundi politik i Berishes. Do te deshironte me mire ta kapte koronavirusi se sa te celeshin negociatat

  Përgjigju
 • Ben Tironci: 26/03/2020 18:08

  O fytyra te qelbura o rraca m... o jashtqitje te Kombit

  Përgjigju
 • Cubi: 26/03/2020 18:01

  Aman ca mereni me kete figure te urryer e kombit shqiptar. Ky funderrin qe spo fshin ky virus e te qetesohet shqiperia. Ky ka rrjedhurrrrrrrrr

  Përgjigju
  • Or tej: 26/03/2020 18:14

   Ka pjerdhur nga trute qe kur e dhiu gjith Shqiperia×

Lajmi i fundit

John

HEC-i në Maqedoninë e Veriut po than Ohrin! Eksperti: Liqeni është tërhequr 1 m nga bregu, duhet ndërhyrë urgjentisht