Bilanc negativ i COVID-19 në Kosovë, gjashtë viktima dhe 592 raste te reja

Kosova vazhdon të shënojë bilanc negativ të rasteve të reja me COVID-19, ku gjatë 24 orëve të fundit është shënuar niveli më i lartë i rasteve të reja për këtë vit.

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar të shtunën 592 raste me koronavirus, duke çuar në 72.500 numrin e rasteve pozitive që nga fillimi i pandemisë, 9.175 prej të cilëve janë ende aktive.  

Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK), më 6 mars janë regjistruar gjashtë viktima, duke e çuar në 1.640  numrin e viktimave nga fillimi i pandemisë.

"Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (85, 81 vjeç), Istog 1 rast (80 vjeç), Prizren 1 rast (78 vjeç), Podujevë 1 rast (46 vjeç), Rahovec 1 rast (75 vjeç)", është thënë në njoftim.

Të ndodhur në një situatë tejet të rëndë IKSHPK përsëriti thirrjen për zbatimin e të gjitha masave të përgjithshme dhe specifike për mbrojtjen nga pandemia COVID-19.

Ata rekomandojmë edhe një herë që :

1. Të qëndrohet në shtëpi dhe dalja të jetë vetëm për nevoja të domosdoshme;

2. Ndalimi rigoroz i takimeve me njerëz me të cilët nuk jetoni në bashkësi;

3. Ndalimi rigoroz i tubimeve;

4. Respektimi rigoroz i masave kufizuese në aktivitetet publike;

5. Kufizimi i punës për veprimtaritë jo-esenciale dhe vend-ngjarjet duke redukuar edhe kohën e punës gjatë ditës.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    7 dite para zgjedhjeve, a ju janë ofruar para ose favore në këmbim të votës?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

’Pa Gjurmë’/ Zhdukja e Bleona Matës reagon nëna e Begzim Isës: Vajzën nuk e rrëmbeu im bir, por gjejeni…