Biletë 200 mijë dollarëshe për çdo person që dëshiron të shijojë pamje 360 gradë të planetit Tokë! Firma e turizmit hapësinor nis fluturimet në 2029

Biletë 200 mijë dollarëshe për çdo person që dëshiron të shijojë pamje 360 gradë të planetit Tokë! Firma e turizmit hapësinor nis fluturimet në 2029

Anija e dizajnuar për fluturim rreth hapësirës

Një firmë e turizmit hapësinor ka përfunduar fluturimin e parë të suksesshëm testues të balonës së saj, duke përshkruar 23 milje (37 kilometra) në stratosferë.

Kompania me bazë në Madrid Halo Space ngriti në ajër një prototip pa pilot për 4 orë e 10 minuta, përpara se ta ulte në mënyrë të sigurt në një zonë të caktuar.Kompania po planifikon të ofrojë fluturimet e saj komerciale me 'emetim zero' në bordin e një kapsule rrethore elegante të bashkangjitur në një dizajn në formë sfere. Këto fluturime pritet të nisin që nga viti 2029, dhe që atëherë e tutje do të transportojë 3,000 pasagjerë në 400 udhëtime çdo vit.

Për të gjithë personat që duan të shijojnë një pamje 360 gradë të Tokës nga skaji i hapësirës, një biletë në bord do t'ju kushtojë deri në 200,000 dollarë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 13/12/2022 17:00

    Bote ndyresire , ka njerez qe vdesin nga uria dhe keta tallen me leke jua qr

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)