Biskota me bajame nga zonja Vjollca

Biskota me bajame

Përbërësit:

2 vezë të plota dhe 1 e verdhë

150 gr sheqer

150 gr vaj ose gjalp

150 gr bajame ( të copëtuara)

lëkurë e 1 limoni

450-500 gr miell

1 pako pluhur pjekës

Përgatitja:

Në një tas vendosim 2 vezë të plota dh 1 të verdhë veze. Shtojmë 150 gr sheqer dhe I përziejmë mirë sëbashku deri sa sheqeri të shkrijë dhe vezët të rrisin volumin. Shtojmë vajin dhe gjalpin të tretur dhe vazhdojmë përzierjen në tas. Copëtojmë bajamet dhe I shtojmë përsëri në tas, lëkurën e limonit të grirë hollë dhe vazhdojmë përsëri ti përziejmë përbërësit mirë. Shtojmë pluhurin pjekës tek tasi I miellit dhe shtojmë miellin pak nga pak në tasin me vezë I përziejmë mirë me dorë deri sat ë na formohet një brumë pas s I trashë. Marrim copëza brumi pa I dhënë formë të rregullt dhe I vendosim në një tepsi ku kemi shtuar letër pjekje. vendosim tepsinë me biskota në furrë të parangrohur në temperaturë 165 gradë Celsius për 15-20 minuta sa të zverdhen.

D.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se kolaudimi i automjeteve në shtet do të sjellë përmirësim të shërbimit dhe sigurisë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Thyen masat kufizuese anti-Covid, pushkatohet 50 vjeçari në Koren e Veriut