Blinken: Rusia nuk pranon të përfundojë luftën, nuk dëshiron diskutim

Blinken: Rusia nuk pranon të përfundojë luftën, nuk dëshiron diskutim

Antony Blinken

Sipas Antony Blinken, sekretarit amerikan të Shtetit, Rusia nuk planifikon bisedime me Uashington-in për t’i dhënë fund luftës në Ukrainë.

Në një intervistë për CBS News, ai ka thënë se Rusia duhet të diskutojë në nivelin e një shteti me integritet të lartë dhe të jetë diplmate në zgjidhjen e problemeve, por nuk po e bën diçka të tillë. Sipas tij, Rusia po bën të kundërtën, referuar edhe situatës së përshkallëzuar të luftës me Ukrainën, duke e dëmtuar atë më shumë në të gjitha nivelet, qoftë ato infrastrukturore, shëndetësore, energjitike dhe se fundmi me përdorimin e armëve kimike.

“Ka gjithmonë vlerë në diplomaci nëse palët në fjalë, në këtë rast Rusia, janë të interesuara vërtetë për diplomaci kuptimplote. Dhe ajo që kemi parë, të paktën kohët e fundit, është pikërisht e kundërta,” tha Blinken për CBS News.

Blinken ka thënë se reagimi i Putin dhe vendimet e tij për përkeqësimin e situatës në Ukrainë, në vend të përfundimit të luftës, ka ardhur si pasojë e humbjes së tij në fushëbetejë në disa zona të Ukrainës, lajm që e ka zemëruar Putinin. Nga kjo disfatë e tij në disa vende të Ukrainës, Putin ka përdorur edhe armët kimike duke rrezikuar kështu edhe jetën e civilëve.

Në javët e fundit, fokusi ushtarak i Rusisë ka qenë në goditjen e infrastrukturës ukrainase në mbarë vendin, si edhe në sistemin enegjitk, ku shumë shtete kanë dhënë ndihmën e tyre për riparimet nga dëmtimet e bombardimeve ruse. Kjo ka bërë që Rusia të përshkallëzoi nivelin e sulmit dhe goditjeve në qytetin Bakmut të rajonit Donjeck dhe granatime në qytetin Herson, të cilin forcat ukrainase e çliruan muajin e kaluar.

Presidenti Joe Biden ka reagur edhe më parë për situatën e luftës në Ukrainë duke i bërë thirrje Rusisë për ndalimin e luftës dhe duke mbrojtur publikisht Ukrainën. Ai ka thënë se është i gatshëm të bisedoj më Putinin nësë lideri rus demonstron që dëshiron t’i japi fund luftës, por nuk do të jetë i pari që do kërkoj bisedime, duke lënë të kuptohet se është në krahun e Ukrainës deri në përfundim të luftës.

Kjo ishte deklarata e parë e këtij lloji e presidentit amerikan që nga nisja e pushtimit rus të Ukrainë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Bie një raketë në Moldavi, pranë kufirit me Ukrainën! Putin viziton urën e Krimesë pas shpërthimit në tetor! Bombardohen dy aeroporte ruse


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se do zbulohet pronari i 400 mijë € të vjedhura nga pastruesja?×

Lajmi i fundit

Nuk justifikoi pasurinë, KPA lë në fuqi vendimin e KPK për shkarkimin e gjyqtarit Tritan Hamitaj nga detyra

Nuk justifikoi pasurinë, KPA lë në fuqi vendimin e KPK për shkarkimin e gjyqtarit Tritan Hamitaj nga detyra