Bordi i Transparencës rrit me 10 lekë çmimin e naftës dhe me 8 lekë benzinën! Gazi nuk ndryshon

Bordi i Transparencës rrit me 10 lekë çmimin e naftës dhe me 8 lekë benzinën! Gazi nuk ndryshon

Foto ilustruese

TIRANË- Bordi i Transparencës ka rritur me 10 lekë çmimin e naftës dhe me 8 lekë çmimin e benzinës. Nga sot, nafta do të shitet me 229 lekë/litri nga 219 lekë/litri që ishte. Sa i përket benzinës, do tregtohet me 203 lekë/litri nga 195 lekë/litri që ishte. Ndërsa, gazi vijon të mbetet 78 lekë/litri.

"Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gasoil i standardit SSH EN 590 të  jetë jo më shumë se 229 lekë/litri, ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 217 lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit benzinë e standardit SSH EN  të  jetë jo më shumë se 203 lekë/litri,ndërsa i shitjes me shumicë jo më shumë se 191  lekë/litër. Çmimi i shitjes me pakicë i nënproduktit gaz, të jetë 78 lekë/litri me pakicë dhe i shitjes me shumicë 66 lekë/litër për automjetet. Çmimet e caktuara nga Bordi do të hynë në fuqi sot datë 29 shtator ora 20:00 dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes.

Bordi i transparencës që ne krijimin e tij i është përmbajtur me përpikëmëri në vendimet e tij  lëvizjes së bursës Platts të Mesdheut për gazoilin,benzinën, si dhe faturave zyrtare të operatoreve. Ministria e Financës ndjen detyrimin të sqaroj opinionin publik se jo çdo lëvizje e bursës së naftës bruto reflektohet në të njëjtën kohë dhe në të njejtën masë në bursën e gazoilit dhe benzinës. Theksojmë se Bordi nuk cakton çmimet e naftës Bruto, por të gazoilit, benzinës dhe gazit të lëngshëm sipas standardeve të përcaktuara në Aktin Normativ. Bordi ka caktuar vetëm marzhet bruto maksimale për shitjen me shumicë dhe pakicë, me të cilat operatorët duhet të mbulojnë të gjitha shpenzimet operative. Pra, vendimet që merr bordi dhe ndryshimi i çmimeve të shitjes lidhet vetem me ndryshimet  në bursën Platts të Mesdheut për gazoilin dhe benzinës, pra jo të bursës së naftës bruto, si dhe në lëvizjen e kursit të dollarit. Gjithë elementët e tjerë që formojnë çmimin janë fikse dhe për këto bordi nuk merr vendim", thuhet nw njoftim. 

Çmimet e reja do të futen në fuqi sot nga ora 20:00 dhe do të jenë të vlefshme deri në mbledhjen e ardhshme të bordit ku do të pasqyrohen ndryshimet e çmimeve të shitjes. Bordi sqaron opinionin publik se zbaton me kujdesin e duhur aktin normativ në fuqi, duke synuar mbrojtjen e konsumatorëve në këto kushte të krizës botërore dhe paqëndrueshmërisë së çmimeve të nënprodukteve të naftës. 

Çdo biznes i shitjes me shumicë dhe pakicë i nënprodukteve të naftës është i detyruar të zbatojë Vendimin e Bordit të Transparencës, në lidhje më çmimet e shitjes me shumicë dhe pakicë. Në rast të shkeljeve të konstatuara nga operatorë të ndryshëm do të vendoset pezullim aktiviteti, heqje licence dhe sekuestrim.

                   Ishte            Bëhet
Nafta         219 lekë      229 lekë     
Benzina    195 lekë      203 lekë     
Gazi          78 lekë        78 lekë     

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • ali baba me 40 hajdutet: 30/09/2022 08:47

  Lum si ti o Kaci qe e paske gjet nje shok qe te ndihmon.

  Përgjigju
 • Lala: 29/09/2022 22:12

  Ka lezet.tja fusim gjermanise.ka ber shun mir bordi me cmimet e reja.duhet te ishte ngritur edhe cmimin gazit por besoj se bordi do e rregulloj mbledhjen tjeret.ska lezet ketu 75 lek litri ne gjermani 90 Cent duhet ta barazojm cmimin i uroj jet te gjat bordit e te shendtshme .leket ilace per kalamojt ishalla Ju bofshin .QE to dhembi bordit e tju han leket dashnoret e grave .ju dalt aty ku ju dhen me shume ishalla....e teprova pak SE sme haet sufllaqe sot.do Haj byrek me dhall.psguan shqupi.a popull kurv QE jemi .vk

  Përgjigju
 • Ilirjan: 29/09/2022 21:07

  Asti Itali, sot 29 shtator NAFTA 1,70€ litri. 60 € mora 35 litra.

  Përgjigju
  • Lala: 29/09/2022 22:15

   1.7 euro bejn 1900 lek litri.kemi me shume mirqenien ne SE Ju ne itali.na u shtun edge rrogat me 20mij lek.ja kemi hudh varferis.

 • KACI: 29/09/2022 19:18

  Ore po te beje nje por*e edi rama plasin komenten dhe liket ketu ? Dhe ne moment qe nafta rritet me 10 lek dhe kursi i kembimit nuk ka luajtur per te pakten 3 dit asnjeri nuk komenton . Cfar pret ky m... populli ?! Qe te shkerdhehet mami sic jan mesuar 50 vite diktature dhe 30 vite rrjepje ???? shpresoj qe te publikohet msg sepse kam nje shok patronazhist ????

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Primaret e Berishës nxorën kandidatët më të mirë për 14 majin?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto

VIDEO/ Të dashuruar me Messin, lojtarët e Australisë në radhë për foto