Aty ku është arma origjinale e Osama bin Laden apo xhaketa e Sadam Huseinit...brenda muzeut më sekret në botë (FOTO)

Aty ku është arma origjinale e Osama bin Laden apo xhaketa e Sadam Huseinit...brenda muzeut më sekret në botë (FOTO)

Muzeu i CIA-s

Mirë se vini në muzeun sekret të brendshëm të CIA-s. Është ndoshta muzeu më i pazakontë - dhe më ekskluziv - në botë, i mbushur me artefakte që kanë formësuar historinë, por dyert e saj janë të mbyllura fort për publikun. Është i vetmi vend që një vizitor mund të shohë armën e gjetur të Osama bin Laden kur u vra, pranë xhaketës origjinale lëkurë të Sadam Huseinit.

I vendosur brenda selisë së agjencisë së inteligjencës amerikane në Langley, Virxhinia, koleksioni sapo është rinovuar për të shënuar 75 vjetorin e agjencisë. Një grupi të vogël gazetarësh, përfshirë BBC-në, iu dha akses ekskluziv, megjithëse me një eskortë sigurie vazhdimisht në çdo hap të tyre.

Midis 600 objekteve të ekspozuara janë një lloj pajisje spiune të luftës, një 'miu i vdekur' në të cilin mund të fshihen mesazhet, një kamerë e fshehtë brenda një pakete cigareje, një pëllumb me kamerën e tij spiune dhe madje edhe një shpërthim gotë martini. Megjithatë, ka edhe detaje mbi disa nga operacionet më të famshme dhe të fundit të CIA-s.

Në këtë ekspozitë është një model i kompleksit në të cilin u zbulua Osama bin Laden në Pakistan. Presidentit Obama iu tregua një model përpara se të miratonte bastisjen që vrau liderin e Al-Kaedës në 2011.

"Të jesh në gjendje të shohësh gjërat në 3D në fakt i ndihmoi politikëbërësit...si dhe ndihmoi operatorët tanë të planifikonin misionin," shpjegon Robert Z Byer, drejtori i muzeut që ofroi një turne.

1664091346_1.JPG

Ky model i kompleksit tw Osama bin Laden në Pakistan u përdor për të informuar Presidentin Obama, i cili miratoi bastisjen në të

Më 30 korrik të këtij viti, një raketë amerikane goditi një tjetër kompleks, këtë herë në kryeqytetin afgan Kabul. Objektivi ishte udhëheqësi i ri i al-Kaedës, Ayman al-Zaëahiri. Dhe ekspozita më e fundit, e sapodeklasifikuar, është një model i kompleksit të përdorur për të informuar Presidentin Biden më 1 korrik 2022 mbi misionin e propozuar. Zaëahiri u godit ndërsa ishte në ballkon pasi komuniteti i inteligjencës amerikane kaloi muaj të tërë duke studiuar lëvizjet e tij.

"Kjo flet për mënyrën se si oficerët e anti-terrorizmit i shikojnë modelit të jetës së objektivit," shpjegon z. Byer.

Al-Zawahiri u godit ndërsa ishte në ballkonin e këtij kompleksi në Kabul

Gjysma e parë e muzeut lëviz në rend kronologjik që nga themelimi i CIA-s në 1947 deri në Luftën e Ftohtë, me sulmet e 11 shtatorit 2001 që shërbeu për të çuar zhvendosjen drejt fokusimit në kundër-terrorizëm, me objekte të ekspozuara të dhuruara nga të afërmit e atyre që vdiqën në sulme. Audienca e muzeut është vetë stafi i CIA-s si dhe vizitorët zyrtarë. Megjithatë, në ekspozitë nuk ka vetëm historitë e suksesit të CIA-s, por edhe operacioni i CIA-s për të rrëzuar Fidel Kastron në Kubë.

"Ky muze nuk është vetëm një muze për hir të historisë. Ky është një muze operativ. Ne po marrim oficerët e CIA-s [përmes tij], duke eksploruar historinë tonë, të mirën dhe të keqen. Ne sigurohemi që oficerët tanë të kuptojnë historinë e tyre, në mënyrë që ata të mund të bëjnë një punë më të mirë në të ardhmen. Ne duhet të mësojmë nga sukseset tona dhe dështimet tona në mënyrë që të jemi më të mirë në të ardhmen ," thotë zoti Byer.

Gjysma e dytë e muzeut fokusohet në detaje në disa operacione specifike. Në fund të viteve 1960, një nëndetëse e Bashkimit Sovjetik humbi diku në fund të oqeanit. Pasi SHBA-ja e gjeti atë, CIA punoi me miliarderin Hoëard Hughes për të provuar të rikuperonte rrënojat - dhe teknologjinë në bord.

"Shumica e asaj që ata gjetën në bordin e asaj nëndetëse është ende e klasifikuar edhe sot e kësaj dite," thotë zoti Byer.

Modeli i nëndetëses së fundosur

Ambicia, thonë zyrtarët e CIA-s, është që imazhet të ndahen me publikun në mediat sociale për të parë nëse mund t'i zhbëjnë ato. Disa nga ekspozitat do të jenë gjithashtu të disponueshme për t'u parë në internet, por për momentin, kjo mund të jetë më e afërta që shumica e njerëzve mund të arrijnë në këtë muze.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Turi: 25/09/2022 11:14

    Perse bota nuk sanksionon ameriken per pushtimin e Irakut dhe shkaterrimin e tij me preteksin qe ata dispononin arme te shkaterrimit ne mase dhe pastaj nuk u gjet asgje ? Nuk pashe ndonje mobilizim nderkombetar kundra agresoreve amerikane dhe sot e kesaj dite mbas kaq vitesh asnje nuk flet per ate kurse per Rusine po behen bashke qe ta shqyejne , atehere po flasim per Rusofobi dhe padrejtesi jo si propagandojne keta gjoja mbrojne demokracine e leshit bastardet amerikane mase i shuan zoti

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)