Britania e Madhe akuzon Kremlinin se po përpiqet të vendosë liderin pro-rus në Ukrainë

Flamuri më i madh kombëtar i Ukrainës

Flamuri më i madh kombëtar i Ukrainës

Britania akuzoi të shtunën Kremlinin se kërkon të instalojë një udhëheqës pro-rus në Ukrainë dhe tha se oficerët e inteligjencës ruse kishin qenë në kontakt me një numër ish-politikanësh ukrainas si pjesë e planeve për një pushtim sipas raportimeve te Reuters.

Ministria e Jashtme britanike nuk pranoi të ofrojë prova për të mbështetur akuzat e saj, të cilat erdhën në një kohë tensionesh të larta midis Rusisë dhe Perëndimit lidhur me grumbullimin e trupave ruse pranë kufirit të saj me Ukrainën. Moska ka këmbëngulur se nuk ka plane për të pushtuar. Ministria britanike tha se kishte informacione se qeveria ruse po konsideronte ish-deputetin ukrainas Yevhen Murayev si një kandidat të mundshëm për të drejtuar një udhëheqje pro-ruse.

"Ne nuk do të tolerojmë komplotin e Kremlinit për të instaluar udhëheqje pro-ruse në Ukrainë," tha Truss në Twitter. “Kremlini e di se një inkursion ushtarak do të ishte një gabim i madh strategjik dhe Britania e Madhe dhe partnerët tanë do të impononin një kosto të rëndë për Rusinë”.

Deklarata britanike u lëshua në orët e para të së dielës, me orën e Moskës dhe Kievit, dhe nuk pati asnjë deklaratë të menjëhershme nga Kremlini apo nga Murayev. Një burim i ministrisë së jashtme tha se nuk ishte praktikë e zakonshme për të ndarë çështjet e inteligjencës dhe detajet ishin deklasifikuar vetëm pas shqyrtimit të kujdesshëm për të penguar agresionin rus.

Pretendimet britanike vijnë një ditë pasi diplomatët e lartë amerikanë dhe rusë nuk arritën të bëjnë një përparim të madh në bisedimet për zgjidhjen e krizës mbi Ukrainën, megjithëse ata ranë dakord të vazhdonin bisedimet. Rusia ka bërë kërkesa për sigurinë ndaj Shteteve të Bashkuara, duke përfshirë ndalimin e zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe një zotim se Ukraina nuk do të lejohet kurrë të bashkohet me aleancën ushtarake perëndimore.

Britania, e cila këtë javë furnizoi Ukrainën me 2,000 raketa dhe një ekip trainerësh ushtarakë, tha gjithashtu se kishte informacion se shërbimet e inteligjencës ruse po mbanin lidhje me "shumë" ish-politikanë ukrainas, duke përfshirë figura të larta me lidhje me ish-presidentin Viktor Janukoviç.

Janukoviç iku në Rusi në vitin 2014 pas tre muajsh protesta kundër sundimit të tij dhe u dënua në mungesë me 13 vjet burg me akuza për tradhti në vitin 2019.

'PLANIFIKIMI PËR SULM'

“Disa prej tyre kanë kontakte me oficerët e inteligjencës ruse të përfshirë aktualisht në planifikimin e një sulmi në Ukrainë”, thuhet në deklaratën e zyrës së jashtme britanike.

Zyra e kryeministrit Boris Johnson në Downing Street tha gjithashtu se lideri britanik po planifikonte të rriste presionin ndaj Rusisë këtë javë duke u bërë thirrje homologëve evropianë të bashkohen me Shtetet e Bashkuara për të përballuar agresionin rus.

Më herët, agjencia e lajmeve RIA raportoi se ministri i jashtëm britanik Truss do të vizitonte Moskën në shkurt për të takuar homologun e saj rus Sergei Lavrov, ndërsa ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu dhe homologu i tij britanik Ben Wallace gjithashtu kanë rënë dakord të zhvillojnë bisedime.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 02:47
Ministria e Jashtme ruse 'shpërthen' me pretendimet e Britanisë se Kremlini synon qeveri ‘kukull’ në Ukrainë

Pak më parë, Britania e Madhe akuzoi Rusinë se synonte të instalonte një qeveri kukull në Ukrainë, duke shkuar aq larg sa emëroi pesë politikanë ukrainas me lidhje të supozuara me përpjekjet. Ministria e Jashtme ruse kritikoi pretendimet e pabazuara të transmetuara nga Mbretëria e Bashkuar të shtunën që sugjeronin se Moska po synonte të "instalonte udhëheqjen pro-ruse" në Ukrainë në mes të rritjes së fundit të tensioneve. Një deklaratë e ministrisë i etiketoi akuzat e Mbretërisë së Bashkuar si një përpjekje tjetër nga vendet perëndimore për të përshkallëzuar tensionet në rajon, duke nënvizuar se të ashtuquajturat gjetje "të ekspozuara" ishin "të pakuptimta".

“Dezinformimi i përhapur nga Ministria e Jashtme Britanike është një tjetër dëshmi se janë vendet e NATO-s, të udhëhequr nga anglo-saksonët, ato që po përshkallëzojnë tensionet rreth Ukrainës”, thuhet në deklaratë, përpara se t'u kërkohet palëve të "ndalojnë aktivitetet provokuese".

Njoftimi u lëshua menjëherë pasi Zyra Britanike e Jashtme, Commonwealth dhe Zhvillim akuzoi Rusinë për përpjekje për të instaluar një "udhëheqës pro-rus" në Ukrainë dhe për mbajtjen e lidhjeve me ish-politikanë ukrainas.

"Ish-deputeti ukrainas Yevhen Murayev po konsiderohet si një kandidat i mundshëm," vazhdoi njoftimi, përpara se të përmendte katër figura të tjera ukrainase me të cilët thuhet se "shërbimet e inteligjencës ruse" "mbajnë lidhje me".

Lirimi nuk përfshinte asnjë provë për të mbështetur asnjë nga pretendimet dhe asnjë detaj se si Rusia do të bënte për të vendosur një qeveri "pro-ruse" ; megjithatë, Sekretarja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar, Liz Truss vazhdoi të pohoi në një deklaratë shoqëruese se inteligjenca e pabazë "shndrit një dritë mbi shtrirjen e aktivitetit rus të krijuar për të përmbysur Ukrainën". Zyrtarët britanikë të paidentifikuar, të cilët folën me New York Times në kushte anonimiteti, i transmetuan medias se Mbretëria e Bashkuar zgjodhi të ecë përpara me pretendimet e saj si pjesë e përpjekjes së saj për të parandaluar instalimin e një qeverie kukull, si dhe për të vënë Presidentin rus. Vladimir Putin "pas njoftimit se ky komplot ishte ekspozuar". Deklarata e Mbretërisë së Bashkuar vjen pasi zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova tha më herët të shtunën se Moska parashikonte provokime ushtarake dhe informative nga Perëndimi dhe Ukraina në prag të Lojërave Olimpike të Pekinit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Alb: 23/01/2022 10:26

    Qeveri kukull jan krejte shtete e linjes edhe shqipnija, kurse ata si komandojn vetev i cuje diktator.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kë mendoni se do të favorizojë votimi i emigrantëve në zgjedhjet e ardhshme?×

Lajmi i fundit

John

Trishtim për tifozët holandezë, ja si e përjetuan humbjen në rrugët e Tiranës