Britania: Rusia ka filluar sërish sulmin me dronë të prodhuar nga Irani

Britania: Rusia ka filluar sërish sulmin me dronë të prodhuar nga Irani

1670575548_kjf.PNG

Rusia po sulmon me dronë të prodhuar nga Irani për herë të parë në tre javë, deklaroi Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar.

Në përditësimin e fundit të inteligjencës, Ministria e Mbrojtjes tha se "ka mundësi që Rusia ka zgjidhur përfundimisht stokun e saj të mëparshëm prej disa qindra dronë Shahed-131 dhe 136 dhe tani ka marrë një furnizim".

Ai tha të martën se Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës raportoi se kishte rrëzuar një dron të tipit 17 UAV, përfshirë dhe një dron tjetër të tipit 14 Shahed-136, raportojnë mediat e huaja.

Një ditë më vonë zyrtarët ukrainas raportuan përdorimin e mjeteve ajrore pa ekuipazh (UAV) të ofruara nga Irani për sulm në një drejtim (OWA) që synonin rajonet Zaporizhzhia dhe Dnipro.

Ai tha se rrëzimi i fundit i raportuar i një iranian Shahed-136 në Ukrainë ishte më 17 nëntor.

"Nëse verifikohet, ka mundësi që Rusia të ketë rifilluar sulmet me sistemet e sapodorëzuara OWA UWA”, raportuan zyrtarët ukrainas.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin: Marrëveshja e pashmangshme për Ukrainën! Moska: Takim diplomatik SHBA-Rusi në Stamboll


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Nga ora 22:00 deri në orët e para të mëngjesit në aksin Durrës- Elbasan do ketë pengesa në qarkullim

Nga ora 22:00 deri në orët e para të mëngjesit në aksin Durrës- Elbasan do ketë pengesa në qarkullim