'Çdo të thotë të jesh i martuar me burrë me ngjyrë?'/ Rrëfimi i shqiptares në SHBA: Bëja jetë të dyfishtë, për prindërit bashkëshorti nuk ekzistonte/VIDEO

Protestat pas vdekjes së George Floyd në duart e policisë, nxorrën përsëri në pah betejën e dhimbshme për barazi racore në Shtetet e Bashkuara. Por, çdo të thotë të ndeshesh me problemet racore në një kontekst më personal – me çfarë vështirësish përballet një çift dy-racor në Amerikë? Jonida Spahija dhe bashkëshorti i saj Nnamdi Nwachukwu (Nuaçuku) ndanë përvojën e tyre me Rudina Dervishin e Zërit të Amerikës.

Jonida dhe Namdi, një çift shqiptaro-nigerian në Uashington DC, i dinë mirë vështirësitë dhe sfidat që sjell një martesë dy-racore. Marrëdhënia e tyre kaloi ditë të errëta në fillimet e saj, pasi u refuzua për një kohë të gjatë nga prindërit dhe familja e Jonidës.

“U rrita në një familje tradicionale myslimane nga Shkodra. Kisha udhëzime të qarta edhe pse të pathëna qe të martohesha me dikë nga veriu dhe nga e njëjta fe. Sigurisht, nuk u nisa me synimin të gjeja dikë që do të ishte komplet e kundërta. Gjeta një njeri të mirë me të cilin ndërtova miqësi dhe filluam të dilnim që në kulturën tonë nënkupton martesën (qesh)” thotë Jonida për Zërin e Amerikës.

“Nuk më pranuan që isha partneri i saj, derisa lindi vajza. Në atë kohë kishim qenë bashkë për gati tetë vjet. Imagjinoni të jesh në një marrëdhënie ku jeton vetëm pesë minuta larg nga prindërit e bashkëshortes, për të cilët unë nuk ekzistoja”, thotë Nnamdi për Zërin e Amerikës.

Jonida thotë se iu desh të bënte një jetë të dyfishtë për një kohë të gjatë duke u përpjekur të menaxhonte veças dy gjëra shumë të shtrenjta për të, Namdin dhe familjen e saj.

“Kam vepruar me një mentalitet të heshtur që nuk më shërbeu në aspektin afat-gjatë. Në retrospektivë e di që nuk mund ta përsëris atë gabim. Ja ku jemi tani. Të gjithë po i rishikojmë marrëdhëniet racore dhe po i analizojmë në një kontekst shumë më të gjerë se martesa, në shoqëri, dhe kudo në realitet”.

Bashkëjetesa me Namdin e ka bërë Jonidën të dallojë më thellë “privilegjin e të qenurit e bardhë” edhe pse dikur mund të mendonte se si imigrante ishte qytetare e klasës së dytë. Ajo ka qënë dëshmitare e disa incidenteve ku Nnamdi ka qënë objekt i kontrollit policor, thjesht për faktin e ngjyrës.

“Unë isha në sediljen e shoferit kur polici më ndaloi dhe i kërkoi Namdit liçensën, pa m’u drejtuar mua që kisha bërë shkeljen….

“Ai i zbaton rregullat si asnjë tjetër. Unë, si shqiptare, provoj t’i thyej. Gjithmonë provoj limitet, por jo ai. Tani e kuptoj arsyen. Ai nuk guxon t’i thyejë, pasi për të, kjo mund t’i kushtojë jetën. Për dikë tjetër, jo me atë ngjyrë, nuk është e njëjta gjë”.

Lindja e vajzës i dha një dimension të ri vështrimit të Jonidës për problemet racore në shoqërinë amerikane. Ajo shqetësohet se Zara do të përballet me një realitet të vështirë për faktin se vjen nga prindër me ngjyrë të ndryshme.

“Ajo është vetëm pesë vjeç dhe që kur ishte dy, dëgjoi komente për flokët që e bënë të ndihej keq, apo komente për prindërit e saj me ngjyrë të ndryshme. Ajo i vë re këto gjëra – është fëmijë shumë i zgjuar. Askush nuk do ta shohë e të thotë –është një fëmijë gjysmë shqiptar. Ajo është fëmijë me ngjyrë. Dhe kjo vjen me shumë probleme që në moshën pesë vjeçare ajo nuk mund t’i kuptojë”, thotë Jonida.

Zara (që në gjuhën igbo do të thotë “përgjigja”), ishte ajo që ndihmoi në afrimin e familjes së Jonidës ne Nnamdin. Pas diskutimesh të vështira mbi të kaluarën, Nnamdi thotë se e ëma e Jonidës është tani njeriu më i afërt për të në botë, diçka që nuk mund ta kishte imagjinuar. Përparimi i arritur me familjen e Jonidës, e bën atë të besojë se pranimi i gabimeve është elementi kryesor në përmirësimin e marrëdhënieve ndër-racore.

“Është shumë e vështirë t’i kapërcesh problemet pa e pranuar gabimin. Sepse nëse dikush nuk është i gatshëm të pranojë se diçka ka ndodhur ose të pranojë ekzistencën tënde, është shumë e vështirë të thuash ‘të shkuara të harruara’ pasi dhimbja është ende aty.. Është diçka që shoqëria amerikane nuk ka arritur ende ta bëjë. Është e ngjashme me përvojën që kam pasur me familjen e Jonidës. Tani kemi arritur një marrëdhënie shumë të mirë. Shpresoj që një ditë Amerika të arrijë atje ku jemi ne”, thotë ai.

Duke reflektuar ndaj situatës, Jonida thotë se nuk u fshihet më diskutimeve të vështira apo të sikletshme për racën duke marrë më shumë përgjegjësi në përpjekjet për të edukuar njerëzit që ka përreth. Ajo i sheh me shqetësim komentet denigruese të shqiptarëve në median sociale. “Në kulturën tonë - flas nga përvoja ime – (shqiptarë të tjerë mund të kenë mendim tjetër), kemi prirjen të mendojmë se i dimë të gjitha, pa patur të gjithë informacionin. Duke parë komentet që shqiptarë të ndryshëm postojnë për perceptimin që kanë për njerëzit që janë në asistencë sociale apo që marrin ndihma të tjera, kupton se këto janë perceptime shumë të njëanëshme që shqiptarët i bëjnë pa e kuptuar thellësisht problemin dhe kjo për mua është shqetësuese”.

Dua të dërgoj një mesazh për ta, thotë Jonida.

“Mendohuni dhe kuptoni deklaratat që bëni, ndikimin që ato kanë. Deklaratat duhet të jenë të bazuara në prova dhe jo në atë pak përvojë që mund të keni patur me një shok apo fqinj me ngjyrë. Thellohuni pak më shumë sepse kjo mënyrë e të menduarit na ka çuar deri këtu dhe nuk na lejon të bëjmë përparim”./VOA

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Rënia e rasteve me Covid-19 dhe efekti i vaksinimit, a duhet të hiqet ora policore?

Komento

Komente

 • aISONE: 24/06/2020 02:51

  NE SHQITARET KEMI GJENIN E PA PERZIER KJO ESHTE PASURI SHENDETESORE QE SE KA ASNJE POPULL, NDASH NE ASPEKTIN FIZIK NDASH ATIJ PSIQIK. NE JEMI RACE INTELEGJENTE E BUKUR ESHTE HUMBJE TE HUMBESH GJENIN

  Përgjigju
 • Shkodrani: 23/06/2020 23:50

  Nuk e kena thane kot ne shprehjen: Hallati punon, i zoti levdohet.

  Përgjigju
 • Kurva kudo Kurva: 23/06/2020 23:07

  Cifuti ja futi bukur gjithe botes dhe bravo

  Përgjigju
 • Juri: 23/06/2020 11:58

  Secili ka jeten e vet dhe eshte i lire te beje cfare te doje me te! Por moral mos na shisni shume ju bibat e leshit! Eshte instikti mrojtjes apo i mbijeteses qe te shtyn kunder per raste te tilla! Zemra thone ca...jo jo ne raste te tilla eshte thjesht nje fetish,nje kunder rryme! Njeriu eshte krijuar i tille qe te shumohet me me te ngjashmin,pasi e shtyn instikti,ndryshe bota do ishte palluar me njeri-tjetrin dhe sot te gjithe do kishim vetem nje surrat te vetem.

  Përgjigju
 • Loreta: 23/06/2020 11:56

  Po

  Përgjigju
 • London: 23/06/2020 10:15

  JO ME TE BARDHA TA VESHESH TI OPO EDHE TRENDAFILA TI COSH TE KOKA AI MBETET PERESERI ka plot ketu ne londer I mjohim mos na trego jeten si duhet PO per ty eshte vone tani jepi shtoje shkodren ka nevoje per popullsi

  Përgjigju
 • Anonim: 23/06/2020 09:49

  Turp per komentet e keqia qe beni ndaj goces!!!! Ca ju duhet ju se me ke do te jetoje ajo!!! Helm te nxirrni nga goja si neperkat!!!!

  Përgjigju
 • Zef: 23/06/2020 08:25

  Nje vajz qe nuk nigjon nanen edhe baben e vet nuk esht vajz e mir per mendimin tim. Pastaj. Nje vajz qe martohet me nje njeri. Pa deshiren e familjes. nanes. edhe babes i thahet zemra.

  Përgjigju
 • Turp: 23/06/2020 08:04

  A e shikon ca femije ka dal ? A i more parasysh gjitha ? Si femija i jot te ngjan ? Apo nuk more asgje parasysh kisha menden te 25 cm

  Përgjigju
 • Mjer ajo familje qe te ka: 23/06/2020 07:56

  Te ishe motra ime kurr ne ket jet zdo ti shikoja syt turp turp . Edhe gjith komentuset ketu femra buce si puna jote te dalin zot . Po ta provojn iher ne shpin e tyre e ta shikojn. Turp te prezantosh zezak ne shqiperi gjith e cojn mendjen te organi tij sa shofin zezak

  Përgjigju
 • Fjolla: 23/06/2020 04:06

  Jeto jeten tende si do qoft ti je ajo qe vendos per vete mos mendo qfar thon tjeret kemi dhe nga meshkujt qe jan martuar me gjermane me lloje te ndryshme pse duhet te kritikoin ty kur vet kan ber sa popull i ult qe jemi ne duhet te perkrahim te mos ndihesh e braktisur e jo te kritikojm suksese paq jet te gjat lumturi e harmoni ne familje

  Përgjigju
  • Juri: 23/06/2020 11:34

   Po i ndodhte vajzes tende nuk do flisje keshtu!

 • Lola UK: 23/06/2020 02:09

  E dashur Jonida. Te uroj jete te lumtur me djalin e zemres qe ke zgjedhur. Nuk ka rendesi ngjyra apo rraca, po sa e lumtur je ti me zgjedhjet qe ben ne jete. Me pelqen qe ke bere durim dhe ke arritur te falesh edhe prinderit te cilet jane brez i vjeter dhe mund t'u falen paragjykimet. Ate qe nuk duhet toleruar jane te rinjte shqiptare pa nivel qe bejne komente lenduese te tilla. Mbase dhe keto duhen falur. Vetem njrezit nendjehapur arrijne ta bejne kete. 'Until you can ignore ignorance, neglect negativity, and disregard disrespect, you’re not ready for the next level. Success isn’t for the weak. - Anonymous'. Lola

  Përgjigju
  • Juri: 23/06/2020 11:38

   Aty ne UK jane po aq kundra,prandaj mos na shit perralla. Reagimi kundra eshte shtyre nga instikti vetebrojtes qe e gjen ne cdo popull. Eshte kollaj te besh avokatin e tjetrit, po nuk jam i sigurte se cfare do mendoje te ndodhte ne familjen tende.

 • Anonimo: 23/06/2020 01:35

  Un jam musliman dhe ne fene time nuk ka rracizem ne jemi krejt te barabarte perpara ALLAHUT nje arab nuk eshte mw i mire sesa un dhe as un me i mire sesa ai dhe kjo vlen per te gjjtha racat qofte i zi apo i bardhe ne si musliman flas per femren nuk i takon te martohet me nje katolik qofte i bardhe apo i zi e ka haram martesen . Tjetra eshte se ajo flet qe jemi familje muslimane ato jan musliman me goje por jo me vepra prandaj ato sjane familje musliman se po te ishin ajo do ishte dhe nuk dilte ne rruge pa shami dhe as qe do.u martonte pa.urdherin e babes ne islam ne qoftese baba nuk don dhe ajo iken me deshiren e vet ajo e ka haram ate martese sepse ai burre eshte katolik haram per femren muslimane nuk dua ta zgjas me e fundit prandaj nuk duhet ta dalesh te jetosh ne vendet e qafirave america eshte qafir europa eshte lavire dhe ja sot si dalin femija ajo nuk din as te flase shqip por me flet mua amerikance dhe ja prindit nuk e don por ja qe don tani keto jane krejt pasojat e prindit qe femija nuk te pyet me se kan mare moden Europa

  Përgjigju
 • Rina rina: 23/06/2020 00:20

  Ne si popull shiptar jemi te part per paragjykime ama jam e sigurt se gjysa e evropes esht me femi te shiptarve se kan marr gra te evropes per letra kan bo fmi e ma kurr si kan pa e qikat e shipris me.serb te martume serbi gjithmon u.munu me.na fara e qikat tona jon shku me.jav shtu faren e serbit i kan shti rrojt neper serbi e kshtu qe mos shani se bilem pej qetyne te zive skemi pas te keqe

  Përgjigju
 • Pellazket: 22/06/2020 22:50

  Po rraca SHQIPETARE nuk duhet te felliqet.Ti na paske rregulluar.Turp per Kombin tone.

  Përgjigju
 • Doni Mo: 22/06/2020 22:43

  Ktu shihet kurvesia e nje femer shqiptare e len e lir horron familjen Sepse femra si gjeni esht debile mir kjo dhe indjote po Femija asaj qe kan nxhjerr ca faji ka tani se kjo donte tunxh te zi Por kto ja. Shqiptaret po te jen te lir. Respekt nje Mashkull i lir shqiptar

  Përgjigju
  • pse eshtee femra debile: 23/06/2020 10:35

   Pse icquan femrar si gjini debile ty nk te lindi nje nene nuk ke per moter njr femer nuk do mareesh per grua nje femer nuk do lindesh nje femer qe do jete femija yt Mendoje mire se ju meshkujt as breket nuk ndrroni pa nje femer

  • agron musaj: 23/06/2020 10:26

   Nuk jam fare dakort me mendimin tuaj e keni gabim pse e quan nje femer kirve vtm se mori te qe donte perpara zotot jemi te barabarte dhe femija I saj nk eshte mallkimpor dhurate e zotit .Opo ne shqiptaret nknku beme njehere njerez kafshe ngelem gjgjithmome

 • Ajlin: 22/06/2020 19:51

  Jeto per vete mos e vrit mendjen! Jemi populli me racist edhe pse e kemi provuar racizmin mbi kurriz!

  Përgjigju
 • Arbëri: 22/06/2020 19:36

  Të gjthë patriotët munden të tregohen në shumë gjëra të ndrydhme, por jo duke ua imponuar të tjerëve se me ken do ta nfajn fstin e tyre ! Sa martesa përfundojn në tragjedi në vendet tona , dhe për qfar arsye ndohin këto tragjedi ...??? A mundet të tregoni ju që gjykoni të tjerët ? Ju që po të kishit mundësi do i hani me rroba veshur të zezat të bardhat e të kuqet , a nuk është kështu ? Shumica e “ patriotve” janë të martuar dhe kan edhe fëmijë por dashnoret i kan prioritet , a thua a mos është kultur e jona shqiptare edhe ky fenomen ...??? .....

  Përgjigju
  • Staplerfahrer: 22/06/2020 22:50

   E me te lumte pene bre tytk

 • Okocha: 22/06/2020 19:01

  Po te kishte lek ose te ishte ndonje Vip Amerikan Namdi nuk do ishte refuzuar nga familja. Lere qe Shqiptarët po martohen me plaka tani ose per dokumentat ose do kete pasuri. I uroj jet te lumtur Çiftit. Racizmi I’ka rrenjet e thella.

  Përgjigju
  • arenca: 23/06/2020 10:36

   100 per100e drejte

 • Mirditor: 22/06/2020 18:44

  NUK PËRZIHET KOMBI O SHQIPTAR, SHQIPTARJA TË MARTOHET ME SHQIPTARIN E JO ME LLOJLLOJ KOMBSIE.

  Përgjigju
  • arenxa muaaj: 23/06/2020 10:29

   Po djemte shqiptare pse martohen me te huaja per dokumenta te pakten kjo grua e mori me dashuri Dhe findja ne kete mes meshkujt dalin me te fafytyret

 • opinioni: 22/06/2020 18:36

  Qofshit te lumtur perhere! Rroft dashuria. Sa per llafet, sidomos shqiptaret, jane te perhershme. Mos u shqetso hic. Zoti i ka kriju te gjith te barabarte

  Përgjigju
  • E..: 23/06/2020 17:20

   Jam dakord me pjesen ,,para zotit jemi te gjithe te barabarte" Por sikush ka rolin e vet ne vendin e vet .Kur njeriu humb traditat ,personalitetin , principet ,distancat qe duhet te ruaj ndodh kjo qe ka ndodhur. Por une nuk mendoj qe vajza ne fjal te merret si shembull apo njekohesisht te gjykohet per zgjedhjen qe ka bere.

  • Rexha: 22/06/2020 19:28

   100% me Vend

 • Feniks: 22/06/2020 18:26

  Ne Shqiptaret jemi "afrikanet e bardh" pasi kishim trajtjm te njejt si zezaket ne te kaluaren, e mbeshtes dhe i uroje jete te lumtur

  Përgjigju
 • Arrigo: 22/06/2020 17:26

  Shkodranet mbahen per pro afrikes prej shekujsh sikurse dhe tironsat jane shume te hapur nga horizonti .....

  Përgjigju
 • Miranda: 22/06/2020 17:17

  Po si nuk kemi turp edhe flisni ne kete menyre? Pse mbizoterojn kaq injorant akoma ne kete bote? Per mua jemi te tere njesoj nuk ka rendesi ngjyra,por njeriu. Normalisht nuk merem fare me momente, por ca njerez te bejn te flasesh me zore.

  Përgjigju
  • Arbëri: 22/06/2020 18:36

   Me vend, po të ishte e kundërta nuk do zhurmonin!

 • ylli: 22/06/2020 17:07

  bravo ke zgjedhur mutin me te bukur...

  Përgjigju
  • Aro: 22/06/2020 22:39

   Moglie e buoi dal pase tuoi..gruaja dhe demi meri nga vendi jot..pra problem kemi ne shqiptaret me veri jug kuptohet dhe te bardh dhe jo me afrik shqiperi...

  • Shkupjan: 22/06/2020 18:29

   Hahaaa dhe me te bukur ne botë. Po budallic tu pas shqiptar ne Amerik por edhe ne shqipri shkon martohet me nje te afrikes.. qka ska ne ket bot

 • Ajo: 22/06/2020 16:41

  Ti je per tu duartrokitur. Zgjodhe njeriun qe doje duke i bere balle parajgykimeve. Lumturia mbi te gjitha. Bravo!

  Përgjigju
  • Juri: 23/06/2020 11:41

   Te gjitha feckat qe kane fetish zezaku jane hedhur ne mbrojtje! "ajo" provoje njehere vete,behu guximtare i Jonida!

 • Edip bezhani: 22/06/2020 16:15

  Nuk eshte nje figure e paster kombetare, njihet si nje partiak i keq, i pa llogjikeshem dhe i pa vetedijeshem per pasojat e vendimeve qe merrte ,dhe qe si nje njeri medioker firmosi ndermjet te tjerash dhe nje urdher luftimi per te levizur brigada e tankeve e zall herrit per korce,ku sipas urdherit te luftimit kishin hyre trupat greke. Eshte turp te mundosh kesisoj absurditetesh, nese pretendon qe je nje bashhki bashkekohore, dhe jo nje komitet egzekutiv i se kaluares. Nuk mendoj kurre qe ne shqiperi sot ka njerez kaq driteshkurter, ose te verber funksionale

  Përgjigju
 • Raca ariane: 22/06/2020 15:02

  Se mos na vjen dhe ne Shqiperi me kete ezmerin cokollate. Pak te bardhe ka shqiptare qe jane race e paster? Ctu desh ky majmuni...

  Përgjigju
  • Anonimo: 23/06/2020 01:39

   A ste vjen turp ajo eshte krijese e ALLAHUT te madhit Zot dhe nuk eshte majmun o.rracist i felliqur

  • arian: 22/06/2020 22:44

   e te keqen e dores...me kenaqe me kete shkrim kushdo qofsh.. zezaket si do amerika me 200 vjet demokraci me i pas ne shtet, kjo budallacka jon e mer ne krevat...nejse po ne kishim gomar ne shqiperi mi goc pse duhet te shkoje kaq larg...ah ate qe ta ben femija sta ben PERENDIJA

 • Hiri: 22/06/2020 14:50

  Jonida ti je turpi i shkodres,,,e ke felliq racen tende,,,te dhjefsha trute qe me ke....

  Përgjigju
 • Snap: 22/06/2020 14:43

  Oj Jonid pası qe edhe gjuhen amtare ke harruar edhe zoti te ka harruar ty, dısa motra na martohen me serb nga shqiperia, e ti paske gjetur nunchakun, shpresoj se babi yt eshte krenar me ty qe ka dhendrin zuzak

  Përgjigju
 • shpata: 22/06/2020 14:17

  Shume mire, ti mund te besh çfare te duash, burrat zezak jane te forte! Por mos jep mesime qe te te ndjekin edhe te tjeret! Alamet zezaku ka gjetur kuçka!! njelloj si edi rama!!

  Përgjigju
 • Kili: 22/06/2020 14:05

  Nk ka hallin ke era Jonida jo, ka hallin vend tjeter.

  Përgjigju
 • Ku e gjete jevgun: 22/06/2020 12:32

  Po pse moj jonida more kte majmunin e zi. Kto mbajn ere te fliqin.

  Përgjigju
  • Rina rina: 23/06/2020 00:14

   Kjo e ka ndjek rrugen e vet ashtu qysh e ka dasht vet po une se di pse folni kaq egersisht kur kemi ktu ne shqiperi e kosov se martohet me te huajt e qikat e shqiperis me serb se gjithmon serbi na ka djeg e na ka faru e shiptaret tona shkojn e i shtin rrojt e ja shtojn faren serbit e pej ktyne te zive skemi pas kurr te keqe

  • Agjenti: 22/06/2020 14:56

   I do shpaten hahahahah

  • o race mongole: 22/06/2020 14:17

   po tu ca te duhet se ca ben kjo ore bisha? Po shif punet e tua o mesjetare se sdo te mari njeri ty leje o dhi e zgjebosur. Ptu race e keqe, shoqet dore nga te parit punet e tjetrit.×

Lajmi i fundit

John

Vrasje me armë zjarri në Tiranë pas një konflikti, ndërron jetë në spital 27-vjeçari! Disa të shoqëruar (EMRI+VIDEO)