Çmimet në vend vijojnë të rriten, shkon në 8% inflacioni për muajin gusht

Çmimet në vend vijojnë të rriten, shkon në 8% inflacioni për muajin gusht

Foto ilustruese

Çmimet në Shqipëri prej kohësh pësojnë rritje të konsiderueshme nga muaji në muaj, me muajin gusht që shënoi plot 8% rritje.

Inflacioni në muajin gusht në Shqipëri ishte 8% sipas INSTAT, një rritje e lartë kjo nga 2,4 % që ishte të njëjtin muaj një vit më parë.

Sipas INSTAT, çmimet gjatë gushtit u rritën me 8 për qind, ku goditjen më të madhe e patën sektorë si “transporti” me 19.3 për qind dhe ushqimet me më shumë se 14 për qind.

Ndër ushqimet, më shumë u shtrenjtuan produktet bazike të të ushqyerit në një familje mesatare të vendit siç janë vaji, qumështi, vezët, sheqernat, mishi, etj.

Ndërsa, në raport me një muaj më parë, ndryshimi mujor i inflacionit krahasuar me Korrik 2022 është 0,8 %.

D.GJ/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se në primaret e Rithemelimit ka garë të ndershme?×

Lajmi i fundit

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve

Restaurimi i Muzeut Historik nga BE, draftprojekti me rikonceptim të hapësirave. Edhe Arkeologjia e Etnografia pjesë, për të rrëfyer historinë përmes objekteve