Kreshnik Çollaku konfirmon bashkimin me Berishën: Nuk e refuzoj një dorë të shtrirë, ideja e një fraksioni brenda PD duhet eksploruar

Kreshnik Çollaku konfirmon bashkimin me Berishën: Nuk e refuzoj një dorë të shtrirë, ideja e një fraksioni brenda PD duhet eksploruar

Deputeti demokrat Kreshnik Çollaku, i cili iu bashkua Sali Berishës, pas vendimit të Gjykatës së Apelit për t’i kaluar vulën e PD-së këtij të fundit, ka deklaruar se grupimi i Lulzim Bashës duhet të marrë në konsideratë bashkimin me PD-në.

Përmes një postimi në rrjetin social "Facebook", Çollaku shprehet se rrugë për bashkim është krijimi i një fraksioni brenda PD-së nga grupimi Basha.

“Ngjan si nje dore e shtrire per paqe e bashkim, qendrimi i djeshem i (ish Rithemelimit) sot kryesia e PD.

Une si deputet i PD, rreshtuar ne pozicione te kunderta me ish Rithemelimin keto tre vite, nuk jam i gatshem ta refuzoj nje dore te shtrire per paqe e bashkim, te pakten pa e provuar sinqeritetin e saj.

Por ceshtja e bashkimit te PD, nuk eshte ceshtje e bashkimit te nje apo disa deputeteve.

Ceshtja e bashkimit te PD eshte nje sfide qe duhet , nese mundet te beje bashke dy realitete te tera njerezore, te ndara brenda PD. 

Keto nuk jane masa amorfe njerezish, por nje strukture e tere njerezore e organizuar, nga te dy palet.

Sfida eshte qe keto dy realitete, here te ndryshme e here te kunderta te behen bashke.

Ideja e nje Fraksioni te strukturar brenda PD, edhe pse per here te pare si eksperience ne historine e pluralizmit ne Shqiperi, mund te jete nje Opsion qe duhet eksploruar seriozisht.

Nje Fraksion i strukturuar nga qendra deri ne njesine e e fundit organizative ne krejt territorin, eshte nje mundesi e mbase mundesia e vetme per te garantuar Bashkegzistence te realiteteve te ndryshme dhe te kundërta ,duke ruajtur parimet e qendrimet e seciles pale ne dinjitet e integritet, nen flamurin e Partise Demokratike.

Une mendoj se paqes dhe bashkimit ne PD i duhet dhene nje shans,dhe dores se shtrire i duhet pergjigjur me dore te shtrire"-shkruan Çollaku. 

K.M/M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 26/06/2024 02:26

  /Dore e shtrire per paqe e bashkim/?! O,Collak,pse nuk vendose me pare me ke do te shkoje,por prite nga do te frynte era?! Pastaj,pse te jete Basha fraksion i Rithemelimit,kur ne fakt fraksion ishte Berisha?! Gjithe bota e shqiptaret jane kunder Berishes dhe ai po ju terheq si i mbyturi qe kapet pas jush e do t'ju mbyse te gjitheve juve qe i vajtet pas.

  Përgjigju
 • E DREJTA: 25/06/2024 10:42

  CFARE NUK BEHET PER KARRIGE....

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale në SHBA, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Kremlini: Kamala Harris, retorikë armiqësore ndaj Rusisë

Kremlini: Kamala Harris, retorikë armiqësore ndaj Rusisë