Dasma në Tiranë e princit me
Elian, mbrëmja gala, detajet

Princi Leka dhe Elia Zaharia kurorëzuan lidhjen e tyre me martesë. Pas fejesës disa vjeçare, Princi Leka II dhe aktorja e këngëtarja Elia Zaharia nën bekimin e kryebashkiakut Erjon Veliaj zhvilluan ceremoninë celebrimit. Nga sot Elia do te jete Princeshe, Elia Zogu.

Në orën 11:00 u zhvillua ceremonia e celebrimit në Sallën e Fronit, drejtuar nga Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, nën bekimin dhe nga përfaqësuesit e klerit në Shqipëri.

Në ceremoninë e shkëmbimit të unazave, u vu re mungesa e politikanëve, por ra në sy Ramush Haradinaj nga Kosova.

Dasma e Princ Leka Zogut me Elia Zaharian pas celebrimit nga kryebashkiaku Erion Veliaj kaloi një moment tjetër të veçantë; pritjen e të ftuarve dhe çiftit në Rezidencën Mbretërore.

Këngët dhe valle tradicionale shqiptare dhe një koktejl për të ftuarit krijuan një atmosferë elektrizuese. Vijnë në dasmë Mbretëresha e Spanjës, princër e princesha nga Austria, Belgjika, Egjipti, Gjeorgjia, Gjemania, Greqia, Italia, Irani, e më gjerë.
 
Hyjnë në rezidencë edhe prindërit e Elias; aktorja e njohur Yllka Mujo dhe babai i saj Gjergj Zaharia. Pas kaq vitesh larg njëri tjetrit ata po përjetojnë së bashku lumturinë për martesën e vajzës.
 
Rreth orës 01:00 të mesditës Elia Zaharia, princesha shqiptare hyn në rezidencë bashkë me Princ Lekën, tashmë të martuar para ligjit. Elia duket e bukur dhe madhështore. Ndërsa princ Leka është i lumtur.

Ceremonia e mbrëmjes së dasmës mbretërore mes Princit dhe Princeshës është shoqëruar me këngë të Tefta Tashko Koços.

Dasma e Princ Lekës II ka vijuar me një ceremoni madhështore në Pallatin e Brigadave në orën 20.00 të mbrëmjes, ku mbretërit dhe princërit e ardhur nga vende të ndryshme të botës kanë veshur kostumet ceremoniale me simbolet përkatëse.
 
Edhe Princ Leka II ka veshur kostumin ceremonial princëror. Në Dasmën e Princ Lekës me Elia Zaharian kanë shkuar tre politikanë të njohur ish kryeministri Sali Berisha, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha dhe kryetari i Kuvendit Ilir Meta. Ceremonia e dasmës do të vijojë deri në orën 01:00 të mesnatës së të dielës.

Ndërkohë mësojmë se në dasmën e Princ Leka II janë rreth 300 të ftuar.

[gallery]19004[/gallery]
“Tirana është qyteti ku jeni njohur ku keni ushqyer miqësinë, respektin e ku i shfaqët dashurinë njëri-tjetrit. Tirana është vendi ku do të ngreni folenë”, u shpreh Veliaj në ceremoninë e bekimit.

 Çifti mori bekimin e Myftiut të Komunitetit Musliman, të përfaqësuesit Ortodoks, Katolik, Bektashi, Protestant. “Në emër të Perëndisë, qofshi të bekuar”, thane ata.

Këtë bashkim sot, miq e dashamirës të cdo etnie, me tituj pa tituj, urime do e shoqërojnë cdo ditë të jetës suaj. Shkëmbeni premtimet solemne”, tha Veliaj duke ftuar Princin dhe Elian t’i premtojnë njëri-tjetrit besnikëri, dashuri e harmoni.

[gallery]18994[/gallery]
Kryebashkiaku Veliaj: Ju Elia Zaharia, pranoni Princin Leka si bashkëshortin tuaj, në gëzim por dhe në hidhërim, në ditë të mira dhe të këqia, në pasuri por dhe në varfëri në ditët tuaja?
 
Elia Zaharia: Po!
 
Veliaj: Ju Princi Leka II, pranoni Elia Zaharia si bashkëshorten tuaj, në gëzim por dhe në hidhërim, në ditë të mira dhe të këqia, në pasuri por dhe në varfëri në ditët tuaja?

Princi: Po!

Pasi shkëmbyen unazat, dhe firmosën, Veliaj i shpalli; burrë e grua.
(Fotot Antonio Çakshiri/Shqiptarja.com)

[gallery]19000[/gallery]

[gallery]18994[/gallery]
Organizatore Sadije Berisha
Ish nusja e Sali Berishës, Sadije Berisha është një nga njerëzit më të angazhuar në dasmën mbretërore. Jo vetëm sepse është mikeshë e Elia Zaharia, por sepse Sadije Berisha është konsulente e familjes mbretërore suedeze, ku ajo jeton prej shumë vitesh. Ajo ka ardhur për të qenë e pranishme në të gjithë organizimin duke qëndruar në zemër të organizimit të evenimentit me disa kolegë të kualifikuar të traditave botërore.

Dasma e Princ Lekës me Elia Zaharian ishte ngjarja e ditës për kryeqytetin. Përveç pjesëmarrjes së figurave të familjeve mbretërore nga e gjithë bota, në ceremoni nuk kanë munguar edhe personazhe publike të Shqipërisë.
 
Rona Nishliu, Olta Gixhari, Ardit Gjebrea, Soni Malaj, Rudina Magjistari, Marsela Çibukaj kanë qenë disa nga të ftuarit që kanë uruar çiftin Zogu.

Ardit Gjebrea ka shkruar: "Me princeshën Zaharia në ditën e saj të dasmës. Jetë të lumtur!"
 
"Jetë të lumtur e me shumë trashëgimtarë", ka shkruar Rudina Magjistari në postimin e saj.
 
Ndërsa Soni Malaj ka shkruar: "Shumë e lumtur për ty mikja ime. Të trashëgohesh dhe qofsh përjetë e lumtur me princin tënd".

Floristja Frida Banushi ka theksuar që çdo lule që është vendosur në buqetën e dasmës ka mesazhin e vet, që ka të bëjë si me prejardhjen e bashkëshortit të Elias dhe me të sajën, deri te kujtimet e fëmijërisë.
 
Trëndafili i bardhë, Mbretëresha Geraldinë thirrej Trëndafili i Bardhë i Budapestit dhe tregon dashuri, lumturi dhe bukuri. 
Lilly of Valley, një lloj zymbyli, është lulja që përdoret nga të gjitha princeshat dhe shpreh besimin e plotë. 
Daizy, lulja e deles, lulja e preferuar e mamasë dhe e fëmijërisë së Elias. 
Gardenia, përfaqëson dëlirësi, pastërti.
Callas, përfaqëson bukuri madhështore. 
Tulipan, dashuri perfekte 
Bouvardia, thjeshtësi, elegancë.

[gallery]18993[/gallery]


 Mbërritja në ceremoni i Mbretëreshës Sofia të Spanjës

E ftuara më e rëndësishme e pranishme ishte mbretëresha Sofia e Spanjës. Ndërsa të ftuarit e familjeve mbretërore nga e gjithë Europa ishin të shumtë siç tregohet edhe në listën e mëposhtme:

Austri
Duka Georg dhe Dukesha Eilika

Belgjikë
Princeshë Lea
Bourbon-Dy Siccili
Duka dhe Dukesha e Castro

Egjipt
Princ Ali

Gjeorgji

Princi Davit Bagrationi

Gjermani

Princi Georg Friedrich i Prusisë

Greqi
Princeshë Irena

Princ Michael dhe Princes Marina

Iran
Lart madhëria Farah Pahlavi

Itali
Princesha Maria Pia dhe Princesh Maria Gabriella e Savojës

Litenshtein

Prince Philipp dhe Princesh sabelle

Luksemburg

Princ Guillaume dhe  Princesh Sibilla

Mal i zi

Princ Nikola II Petrović-Njegoš

Marok

Princesh Lalla Meryem

Portugali

Duka dhe Dukesha e Braganza

Rumani

Princesh Margareta dhe Princ Radu

Rusi

Dukesha Maria dhe Duka George

Serbia

Princ Alexander dhe Princesh Katherine

Spanjë
Madhëria e saj Mbretëresha Sofi

Thurn dhe Taxis

Princesh Gloria
Princesh Elisabeta

Mbretëri e Bashkuar

Princ dhe Princesh Michael e Kent

Disa nga familjet e tjera fisnike të ftuara në dasmën e Princit Leka dhe Elia Zaharia:

Princ Michel i Yugoslavia

Princesh Maria Theresa nga Bourbon-Parma

Austri Joseph Karl Habsburg dhe Dukesha Margarete

Dukesha Johanna Sophie e Austrisë

[gallery]18993[/gallery]

1/7
  • Sondazhi i ditës:

    A e ka menaxhuar në mënyrën e duhur sistemi shëndetësor emergjencën e krijuar nga koronavirusi?