Dea Bylykbashi sjell Muzikën koreane te ArTurbina

Cilat janë pasionet e të rinjve sot? Duket sikur janë një botë më vete dhe e padepërtueshme, por të rinjtë e Tiranës nuk kanë asgjë më pak sesa të rinjtë e shumë vendeve të botës me pasionet dhe shijet muzikore të momentit. Dea Bylykbashi, sot nxënëse në klasën e 10 të shkollës World Academy of Tirana, bashkë me bashkëmoshatarë dhe nxënës më të vegjël të shkollës së saj solli për më shumë se një orë muzikën Pop Koreane, e cila është një nga rrymat më të pëlqyera mes të rinjve në botë.

Eshtë një muzikë me strukturë të thjeshtë, me tre akorde, por harmonia dhe ritmi e bën atë të pëlqyeshme dhe të përqafueshme nga të rinj në Europë dhe sidomos në Shtetet e Bashkuara.

Ja ç'thotë Dea për idenë dhe realizimin e spektaklit: "Unë i kam shumë pasion kulturat aziatike dhe gjithmnonë kam parë shfaqje, muzikë, koncerte e shumë gjëra të ndryshme. Prej kësaj mësova gjuhën dhe kështu u lidhën me njëra-tjetrën që të dilte një gjë e bukur". 

Prindër, mësues e spektatorë ndoqën me kuriozitet kërcimet dhe prezantimet të ilustruara në anglisht nga nxënësit. Për Dean, ky nuk ishte vetëm një spektakël i thjeshtë, por edhe një provim që vendos nxënësit para sfidës së realizimit të ideve konkrete me të cilat do të përballen nesër në jetë.

Dea e realizoi këtë më së miri, duke treguar përballë publikut në Arturbina se në shkollat e Tiranës veç pasioneve për muzikën e bukur, punohet edhe për të realizuar e për ta prezantuar këtë pasion sa më bukur dhe mirë.

//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Anëtarësia përzgjedh kandidatët për deputet, a mendoni se procesi i nisur në PD do jetë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Berisha në Parlament? Alibeaj: Ka kontribute historike, Topalli nuk donte vetë të hynte