Debat i fortë në Kuvend, Ruçi e përjashton: Dil përjashta! Ralf Gjoni: Turp! Je simbol i komunizmit (VIDEO)

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi ka përjashtuar nga seanca plenare deputetin e opozitës Ralf Gjoni pas debateve dhe akuzave. Gjoni ishte duke folur për ndryshimet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese, ndërsa akuzoi shumicën dhe opozitën se përmes një pakti të heshtur po pengojnë zbatimin e reformës në drejtësi.

"Donald Lu fliste për peshq të mëdhenj. Me të drejtë një qytetar bën pyetjen, ore ku janë peshqit e mëdhenj, mirë të mëdhenj jo, por as sardele nuk po kapim. Ku është drejtësia sot. Ka një dakordësi mes Ramës, Berishës, Metës, Bashës dhe Kryemadhit, që vijojnë dhe qëndrojnë në krye të politikës shqiptare, që drejtësia të mos funksionojë dhe reforma të zgjatet dhe shqiptarët të lodhen. Ku janë peshqit? Nëse reforma nuk jep rezultate brenda këtij viti, qeveria do të përballet me furinë e popullit. Kam frikë se do u skuqet faqja partnerëve nëse SPAK-u nuk do të japë rezultate brenda këtij viti. Shqiptarët duan të dinë pse këta politikanë të korruptuar i shkelin syrin njëri tjetrit për të mos pasur drejtësi. Gjykata Kushtetuese, e Lartë ende nuk janë ngritur" tha ai.

Kryetari i Kuvendit e ndërpreu duke i kërkuar që të fliste për temën ose në të kundërt do i ndërpriste fjalën dhe kështu ndodhi. Ruçi i kërkoi më pas Gjonit që të lironte foltoren por opozitari nuk pranoi dhe kryetari i Kuvendit e përjashtoi.

Debati mes Ruçit dhe Gjonit në Kuvend
Gramoz Ruçi: Zoti Gjoni, të lutëm ke kohe që nuk po flet për ligjin
Ralf Gjoni: Po për ligjin po flas
Gramoz Ruçi:  Jo për ligjin nuk po flet fare. Vetëm për ligjin nuk po flet
Ralf Gjoni: Kan dalë të tjerë dhe kanë folur, unë jam brenda temës. Nuk keni të drejtë të më ndërprisni fjalën, po flas për ligjin, për kontekstin.
Gramoz Ruçi: Jo për flet për të gjitha institucionet e shtetit dhe jo për ligjin
Ralf Gjoni: Ju nuk e ke tagrin për ta vlerësuar si e kap apo atakoj unë ligjin
Gramoz Ruçi: Po e kam unë. Atëherë të ndërpritet fjala. Ulu, ulu, fjalën e ka Myslym Murrizi, nuk është. Atëherë Alket Hyseni në emër të grupit. Ulu të mos marr masë se e ke zaptuar foltoren, edhe njëherë po të tërheq vërejtjen. Po të paralajmëroj se do të përjashtoj nga seanca. Nëse do të vazhdosh të mbash foltoren do të përjashtoj nga seanca.
Ralf Gjoni: Zoti Kryetar nuk kam mbaruar fjalën, kjo nuk është pronë private e jotja. më lejoni të mbaroj fjalën
Gramoz Ruçi: Do të përjashtoj nga seanca, jo unë por rregullorja, kur dy minuta zapton foltoren përjashtohesh nga seanca. Ulu të mos përjashtoj nga seanca.
Ralf Gjoni: Regjia hapni mikrofonin. Kjo është turp e faqe e zezë! Turp!
Gramoz Ruçi: Atëherë sipas nenit 65 pika b, nëse deputeti mban zaptuar foltoren pas vërejtjes dhe paralajmëriimt  përjashtohesh nga seanca
Ralf Gjoni: Komunist, shikoni simbolin e komunizmit! Nuk ke turp!
Gramoz Ruçi: Deputeti Gjoni përjashtohesh nga seanca. Nëse zbaton urdhrin do të kërkoj të përjashtohesh 10 ditë. Dil nga seanca! Dil përjashta
Ralf Gjoni:  Turp! Nuk e ke pronë private.
Ndërhyn nga vendi Kujtim Gjuzi: O kryetar....(Nuk dëgjohet)
Gramoz Ruçi: Gjuzi mos fol se do të përjashtohesh edhe ti, të është hequr e drejta e fjalës, të mësohesh me rregull.
Gramoz Ruçi-Ralf Gjonit: Dil përjashta
Ralf Gjoni: Turp të kesh
Gramoz Ruçi: Nëse nuk pranon të dalë nga salla, i kërkohet sekretariatit marrjen e masave dhe përjashtimin deri në 10 ditë
Ralf Gjoni: Nuk keni turp


Lajmi kryesor:

Miratohet ligji, si do pezullohen gjyqtarët për tre ditë! PS-ja i merr Metës betimin e gjyqtarëve, kalon nisma për pasuritë e sekuestruara nga OFL-ja


d.ba./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të merret ekspertiza e OSBE-ODIHR për hapjen e listave dhe koalicionet?×

Lajmi i fundit

John

Beqiri: Azemit iu morr telefoni dhe e fshehën pas atentatit! Shaban Memia të sqarojë këtë pjesë