E majta humbet shumicën në këshillin bashkiak të Dibrës! Të djathtët mocion për shkarkimin e kryetares Irini Shehu

Ka nisur me debate të forta mbledhja e Këshillit Bashkiak Dibrës dhe pas 5 orësh është mbyllur pa u votuar asnjë pikë e rendit të ditës.

11 këshilltarë dorëzuan në sekretari mocion për shkarkimin e kryetares së këshillit, znj. Irini Shehu, ku e akuzonin se ka kaluar dhe ka regjistruar në protokoll vendime, që nuk janë përmendur në këshill. Këshilltari i pavarur Astrit Ademi akuzoi kryetaren e Këshillit për korrupsion dhe falsifikim të vendimeve të këshillit, për shitje pronash të Bashkisë dhe kalim fondesh pa kaluar fare në votim.

Kryetarja e grupit të djathtë, Alketa Agolli lexoi mocionin me argumentet dhe i kërkoi kryetares t’i lirojë karrigen zv.kryetarit për të vijuar me procesin e votimit të fshehtë, por kjo u pengua nga grupi i PS.

Sakaq kryetarja e keshillit Irini Shehu nuk pranoi te prononcohej per mediat.

Mbledhja u shty për disa orë dhe në fund nuk u mor asnjë vendim për mungesë kuorumi. Partia Socialiste ka vetëm 13 mandate në këshill nga 31 që janë në total. Ndërkohë këshilltarët e djathtë, të PSD së Doshit dhe të partive të vogla lanë sallën. Kjo është hera e tretë rradhazi që dështon mbledhja e këshillit bashkiak Dibër.  Më herët (8 Maj) ata kanë braktisur mbledhjet për shkak se bashkia nuk jep informacion për projektin e HEC-it të Skavicës.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

'Goli i shpejtë na prishi punë', Bledi Shkëmbi pas eliminimit: Ndeshjet në shtëpi janë më të vështira

'Goli i shpejtë na prishi punë', Bledi Shkëmbi pas eliminimit: Ndeshjet në shtëpi janë më të vështira