Deda, 'Zelensky shqiptar' ironizon Bashën: Nuk shkoj në Bashki për ta mjelë si lopë e nesër të jem kreu i PD! Veliaj e ka luftën me Ramën

Julian Deda, i cili mund të cilësohet ‘Zelensky shqiptar’ duke qenë se si aktor komedie është futur në politikë dhe do të marrë drejtimin e Bashkisë së Tiranës. I ftuar në ‘5 pyetje nga Babaramo’ në Report Tv, Deda e quan veten ‘gati mjek’ duke qenë se është aktor komedie dhe shprehet se fjala është ajo që përdor herë në mënyrë satire, e herë në formë humori për të treguar çfarë nuk shkon me vendin.

Deda, pjesë e primareve të Sali Berishës për bashkinë e Tiranës shprehet se ka një vizion për kryeqytetin që do e shpalosë bashkë me stafin. Për këta të fundit premtoi se do i ketë gjithmonë pas për t’u konsultuar dhe nuk do të marrë vendime i vetëm. Teksa është në garën e primareve për bashkinë Tiranë, nuk kursen ironitë për Lulzim Bashën duke thënë se nuk ka qëllim që të marrë postin e kreut të PD.

“PD i jam bashkuar që kur doli në opozitë. Ky që kemi është marrë me mediat, bandat, shpifjen e çdo gjë tjetër veçse me punët e qytetit. Unë nuk kam vendosur ta bëj vetëm në këtë punë, nëse do jem kandidati i zgjedhur, s’jam gjithçka ditës e nuk flas për gjithçka, por do të mundohem të kem staf të shkëlqyer me të cilët do konsultohem për çdo fushë e më pas do marr vendimin. Unë nga profesioni që vij, është tepër human, jemi gati si mjekë pavarësisht se nuk përdorim bisturi e stetoskop. Unë mendoj se jam një format tjetër, nuk nisem të shkoj në Bashki për ta zhvatur e ta mjel si lopë që nesër të jem kryetar i PD. Është një garë e pastër. Nuk ka garë në këtë vend pa gëc-mëc se dhe me gruan në çift, nuk të shkon vaj. Nuk ka gara të tipit Lul-Eduard dhe e gjithë partia punonte për Lulin. Është garë ndaj 7 personave me botëkuptime të ndryshme që i ofrohen si altenartivë demokratëve për ta çuar përballë socialistit që do të jetë ose jo Erion Veliajt”, tha Deda.

I pyetur për 6 rivalët që ka përballë në garën e primareve, Deda u tregua diplomat duke thënë se të gjithë kanë dashamirësit e vet dhe kanë nevojë për njëri-tjetrin.

“Nëse fitoj unë, të gjithë do i kem në krah të djathtë dhe vetë do qëndroj i fundit”, tha Deda.

Ndërsa për PD zyrtare flet me ironi duke ngritur pikëpyetje se kush janë dhe kush i mbështet ndërsa thotë se demokratët njohin Sali Berishën si kryetar.

“Kush janë këta? Ku e kanë selinë? Ku është selia e tyre? Në statut ka një seli, ku e kanë? Ish godina e SHQUP-it është selia e PD me kryetar Sali Berishën. Kush janë mbështetësit e këtyre të Alibeajt? Demokratët janë me Sali Berishën dhe kanë votuar në shumicë për Berishën. E kam thënë dhe diku tjetër, se quaj fare përçarje, s’mund të ketë demokrat e të dalësh në një betejë t’i prishësh punë partisë që përfaqëson. Nuk ka demokrat që del në betejë dhe i çon pikë kundërshtarit. PD është e bashkuar, ka një kryetar e kryesi. Thonë nuk mund të pranojmë që një ‘non grata’”, tha Deda.

Për fjalën e kryeministrit se “Erioni do ta shkrijë çfarëdolloj pjelle që do të dalë nga primaret e Berishës”, Deda u shpreh se Veliaj e ka luftën me Edi Ramën.

“Erioni s’ka çfarë shkrin se do merret me Ramën. E ka luftën me atë. Thonë nganjëherë e keni personale me Erionin por jo. Këtu nuk ka ku të lozin fëmijët. Ka baltë. Në këtë lagjen ku jeton nuk ka një gjimnaz”, tha Deda.

A.M./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A është i drejtë vendimi për të shtyrë Komisionin Hetimor për ‘McGonigal’?×

Lajmi i fundit

Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit

Rama publikon pamjet: Vijojnë punimet për Lungomaren e Durrësit