Komisioni i Ekonomisë voton pro Denar Bibës si kryetar i Autoritetit të Konkurrencës, Braçe kundër: S'ka lidhje me këtë fushë, kam rezerva për integritetin e tij

Me kritika dhe debate Komisioni i Ekonomisë ka votuar pro emërimit të Denar Bibës në krye të Autoritetit të Konkurrencës, i cili aktualisht është anëtar i komisionit të këtij institucioni. Mes zërave kundër së Bibës ishte edhe deputeti socialist, Erion Braçe. Ky i fundit u shpreh me rezerva për integritetin e tij, teksa theksoi se Biba po ashtu nuk ka asnjë lidhje me fushën ku po ngarkohet me përgjegjësi.

“Denar Biba nuk ka qenë asnjëherë funksionar i PS, as anëtar i PS as deputet i saj as kryetar organizate. Detyra e kryetarit të Komisionit të Zgjedhjeve nuk është politike, është kushtetuese. Nëse gjykojmë nga ky aspekt, për mua ky zotëria nuk është njeri politik aq më tepër i PS. Zotëria ka qenë në një detyrë shtetërore dhe në këtë detyrë kam rezervat e mia, për të gjithë institucionin e Prokurimit Publik të asaj kohe që është shkarkuar i gjithi. Për mua kandidatura e zotërisë, nuk e kam votuar as kur u bë anëtar i Autoritetit të Konkurrencës, njeh shumë mirë fushën e zgjedhjeve, të drejtën Kushtetuese, por në këtë lëmin për të cilin po e ngarkojmë me përgjegjësi, ashtu si në atë lëmin e Prokurimeve Publike që e ngarkuam me përgjegjësi, nuk ka njohje. Kam rezerva për integritetin e zotërisë”, tha Braçe.

Ish-zëvendëskryeministri Erion Braçe citoi një nga qëndrimet e Bibës, kur votoi kundër gjobitjes së importuesve të miellit përpos se kishin rritur çmimin e bukës.

“Në rastin e drithit, miellit për bukë, denatyrimi është i dukshëm, të mbash një qëndrim që bie ndesh me interesin publik natyrisht është mos përmbushje e detyrës”, pohon Braçe.

Jo i përshtatshëm për të drejtuar këtë institucion, Denar Biba është konsideruar edhe nga opozita.

“Nuk gjykojmë se zotëria do të ketë besimin të një pjese të mirë që ai është personi i duhur për ta udhëhequr këtë institucion. Është i akuzuar nga një anëtar i gjykatës së Strasburgut për ndërhyrje në një çështje në GJEDNJ”, pohon Alfred Rushaj.

“Ka institucione që ne i quajmë të pavarura ndërkohë që janë thellësisht politike, dhe ky është rasti tipik i emërimit të një njeriu politik”, tha Edmond Spaho.

Pavarësisht 4 votave kundër të Braçes dhe opozitës ,Denar Biba kaloi për miratim në Kuvend, ku pritet të jepet vendimi përfundimtar nëse do të marrë apo jo drejtimin e këtij institucioni dhe të zëvendësojë kryetaren aktuale Juliana Latifi.

Denar Biba më herët ka qenë kryetar i KQZ-së si dhe ka drejtuar prokurimet publike.

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 13:47
Me votën kundër të Braçes dhe opozitës, Komisioni i Ekonomisë voton pro Denar Bibës në krye të Autoritetit të Konkurrencës! Emri i tij pritet t'i shkojë Kuvendit

Denar Biba ka marrë miratimin e Komisionit të Ekonomisë për t’u zgjedhur në krye të Autoritetit të Konkurrencës. Emri i tij pritet t'i shkojë Kuvendit, për të zëvendësuar në krye të Autoritetit të Konkurrencës Luljana Latifin. Biba mori 4 vota kundër, atë të Erion Braçes, Alfred Rushaj, Edmond Spahos dhe Arbi Agalliut.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Denar: 06/12/2021 17:36

  Mua ky Denar Biba me ngjan si bubi kacurrel. Pse e ngarkoni me kaq pergjegjesira, nuk i mban dot, i do zhytet vet ne korrupsion, e do ta paguajne qytetaret, ose do ta beje institucionin "lesh arapi".

  Përgjigju
 • Frike aspak kujdes po: 06/12/2021 14:33

  Pervec Braces qe mban mbaske (i lumte per kte pjese), kta bobet dhe bobat e tjere nuk i ze Covid? Ti Ogi Manastirlliu do vish te hudhesh noj sy her pas here? apo i ke syzet me filtra...

  Përgjigju
 • Tutu: 06/12/2021 14:25

  Ky eshte deficent… mesa duket Rama po e mbush qeverine me kesi idiotash qe ti komandoje me lehte…

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A po dështon zgjedhja e Presidentit me konsensus?×

Lajmi i fundit

John

Fitoi zgjedhjet për kreun e PD, Berisha në ‘delir’: Ndodhi mrekullia e shekullit të 21