Dënimet për thyerjen e karantinës përgjatë COVID-19, ‘Helsinki’: Të shpallen antikushtuese ndryshimet në Kodin Penal

Dënimet për thyerjen e karantinës përgjatë COVID-19, ‘Helsinki’: Të shpallen antikushtuese ndryshimet në Kodin Penal

Foto ilustruese

TIRANË- Dënimi me burg i thyerjes së karantinës si dhe dënimi për përhapjen e sëmundjeve infektive, nene të cilat u shuan përgjatë pandemisë COVID-19 cilësohen nga Komiteti i Helsinkit si antikushtetuese.

Përkatësisht neni 242/a dhe 89/b janë ankimuar në Kushtetuese ku kërkohet shfuqizimi i tyre dhe seanca pritet të mbahet më 10 nëntor ora 10.

“Neni 242/a saktëson se Moszbatimi i masave të autoriteteve shtetërore gjatë gjëndjes së masave të jashtëzakonshme apo gjatë gjendjes së epidemisë, përfshi dhe ushtrimin e aktiviteteve tregtare dënohet me gjobë deri në tre vite burg.

Ndërsa Neni 89/b ka një marzh dënimi nga dy vite deri në pesë vite burg për Përhapja të sëmundjeve infektive me dashje, nga pakujdesia apo kur ka shkaktuar pasoja e rrezik jete për të tjerët.

Aktualisht me këto nene janë mbi qindra persona dhe subjekte tregtare të proceduar nga policia dhe në procese penale në prokurori e gjykatat e vendit.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)