Dështon projekti për mbetjet e riciklueshme në Durrës! Bashkia blen 700 kazanë të rinj, por s’ka pikë grumbullimi

Me një vlere prej 29 milionë lekësh Bashkia e Durrësit ka blerë 700 kazanë trengjyrësh për diferencimin e mbetjeve. Fituesi i tenderit është shpallur kompania “Poëer Industries” dhe brenda pak ditësh pritet të vendosen kazanët e rinj në zonën e qendrës. Ky është vazhdim i një projekti të nisur në vitin 2022 ku janë vendosur 300 kazanët e parë, por qytetarët ende vazhdojnë ti nxjerrin mbeturinat nga shtëpia, të pa ndara.

Siç shihet në pamjet e xhiruara nga Report TV edhe pse janë kazanët me etiketa për mbetjet e letrës, plastikës dhe ato organike, qytetarët vazhdojnë ti hedhin shkujdesur në të njëjtin vend.  Të pyetur nga Report TV, ata thanë se nuk kanë informacion për diferencimin e mbetjeve, ndërsa të tjerë shprehen se është kosto e shtuar për familjet e tyre.

“Jo deri tani nuk i kemi ndarë në metatike e plastike. Koshat janë aty por deri tani nuk është zbatuar. Është ide e mirë por shpresojmë të realizohet të mos jetë vetem show”, thanë ata.

Diferencimi i mbetjeve deri më tani ka dështuar jo vetëm pasi nuk është përqafuar nga qytetarët, por edhe Ndërmarrja e Shërbimit Komunal nuk e zbaton, pasi pavarësisht kategorive të mbeturinave dhe koshave përkatës, mbledhja e tyre kryhet po me të njëjtin kamion duke mos i diferencuar ato në grumbullim.

G.MO/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 22/09/2023 02:19

    Perse nuk e beni si U.S? Ne U.S kur ble soda dhe c'do gje te gazuar,paguan 5-10 cent depozite per cdo kanoce/plastike/shishe xhami qe permban pakoja.Disa shtete kane futur ne kete skeme dhe kontenjeret me pije pa gas,si uje e lengje frutash.Dhe mbasi i pine njerezit i grumbullojne keto shishe/kanoce dhe i shpien ne makineri speciale qe i gjen ne cdo supermarket dhe rimerr 5-10 centeshin qe ke paguar si depozite ne dyqan.Ne dukje duket shume qesharake,por fitohet shume.Para ca kohesh lexova per nje rast,nje cift qe shpinte kanocet/plastikat nga shteti ku banonin,qe nuk e kishte kete program ne shtetin fqinje,CA ne mos gaboj ose aty afer,kishin fituar miliona dollare nga riciklimi,por u ndoqen penalisht se nuk lejohet te riciklosh kanocet e nje shteti qe nuk e ka kete program te nje shtet qe e ka.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria rënie drastike në testimin e njohurive PISA, i kujt është faji?×

Lajmi i fundit

Izraeli: Na duhet ende një muaj presion për një armëpushim të ri

Izraeli: Na duhet ende një muaj presion për një armëpushim të ri