Deti i ndaluar, sarandjotët nuk i rezistojnë! Lahen në sy të policisë (VIDEO)

Saranda është një zonë e gjelbër dhe me lehtësi të mëdha krahasuar me zonat e kuqe, por me një kufizim: Nuk lejohet ende të bëhet plazh për shkak të rrezikut të rritjes së infeksionit.

Pavarësisht se është e ndaluar, sarandjotët kanë zgjedhur të pushojnë në breg të detit. Numri i plazhistëve është i konsiderueshëm, në kundërshtim të hapur me rregullat e vendosura nga qeveria në kushtet e pandemisë. Qytetarët lahen në det dhe marrin rreze të pashqetësuar nga forcat e policisë, të cilët janë aty pikërisht për të garantuar respektimin e rregullave anticovid.

Fakti se nuk është vendosur se si do të zhvillohet turizmin bregdetar në këtë periudhë pandemie ka bërë që qeveria ende të mos shpallë zyrtarisht hapen e sezonit turistik, edhe pse temperaturat e larta na kanë shoqëruar që në fillim të majit, por kjo nuk pengon më qytetarët e Sarandës të nisin plazhin.

I.K./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kosova kundërshton nismën për bashkëpunim rajonal Ballkani i Hapur, si është sipas jush ky qëndrim?

Komento

Komente

  • Kafsha 2: 23/05/2020 18:14

    Ore gjithe bota jashte ca kufizimesh behen ketu !! Ne gerqi ngjitur byth me byth njerezit ne plazh!! Ky po na mban akoma me orare!! Vetem per teatrin dalin ne proteste !! Jemi komb I cuditshem vertet!! Mire na I ben...

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

‘Open Ballkan’ dhe qëndrime që dëmtojnë Kosovën