Dhuna në QSUT, Tritan Kalo për Report Tv: Ja si u godit mjeku! Manastirliu: Familjarët s'do lejohen më në pavion

TIRANE-Mjekët në QSUT kanë dënuar dhunën ndaj kolegut të tyre Gentian Stromi mesditën e djeshme. Përmes një deklarate për mediat shefi i pavionit të Infektivit, Arjan Harxhi kërkoi që autori të vendoset para drejtësisë, ndërsa dënoi aktin. Ndërkohë që mjeku infeksionist Tritan Kalo në një prononcim për Report Tv ka treguar si ndodhi ngjarja.

"Incidenti ndodhi për një arsye tejet të kotë. QSUT dyndet nga individë për gjithçka apo asgjë. Ky erdhi për të realizuar një vaksinë gripi, që bëhet aty ku blihet jo këtu. Në atë moment kishte një fluks dhe është kërkuar nga individi që të pritet sa të zgjidhet problemi me fluksin dhe atij ti vinte radha. Ai ka vepruar në mënyrë tejet agresive" deklaroi Tritan Kalo.

Pas ngjarjes, ministrja e Shëndetësisë Manastirliu njoftoi vendimin e parë që ka marrë që ka të bëjë me regjimin në spitale për orarin e vizitave. "Jemi duke punuar cdo ditë për të afruar kujdes shëndetësor, por nuk mund të lejojmë që mjekët të goditen për shkak të detyrës. Jo vetëm që kam propozuar ndryshimet në Kodin Penal, por gjithçka do të vendosim një regjim të ri në spitale, nuk mund të tolerojmë që mjekët japin shërbime për qytetarët dhe po transformojmë shërbimet të kanosen.

Do të vendosim regjim të ri, për oraret e vizitave në çdo pavion, nuk do të lejohet shoqërimi nga familjarët, vetëm në rastet kur e kërkon mjeku. Po hetohet nga prokuroria, të zbardhet ngjarja dhe të jepet dënimi i merituar" tha ajo. Prokuroria ka identifikuar personin që dhunoi mjekun, ndërsa po punon për arrestimin e tij (lexo ketu).

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me propozimin për dozë të tretë vaksine për personat mbi 60 vjeç?

Komento

Komente

 • Fredi: 12/02/2019 10:34

  Shumë u vonuat znj Manastirlliu! Ne botë spitalet kanë repartet e tyre të Security dhe nuk lejohet askush të hyjë pranë mjekëve. Vizitat e familjarëve behen ne dhoma të vecante brënda spitalit pak a shumë si hóllet pritëse. Askush familjar neandërtal nuk ka dhe nuk duhet të ketë kontakt me mjekun!

  Përgjigju
 • Infermier: 12/02/2019 08:00

  Vaksina behet te mjeku i familjes ose edhe nga infermieri i farmacise Ku eshte blere.skuptoj as pse i kane thene te presi ne radhe?kush nuk respekton orarin è vizitave thjesht thirren ne telefon forcat e rendit.edhe te hyrja e cdo pavioni duhet telekamer.eshte i thjesht muhabeti.

  Përgjigju
 • maskara: 11/02/2019 20:45

  Ky trimi mire qe nuk paguan bakshishin por edhe rreh mjeket. Ne veren e 2017 kam qelluar ne spital nr2 ne Tirane, nje grua 70-75 vjeçe pyeti nje infermiere se mos i kishte marre termometrin. infermieri ju perqgjigje me "rroçk kurve, mos me çaj trapin se po ta fuse termometrin ne byth. Ky qe e ka rrah ska bere trimeri por dhe hatane jo.

  Përgjigju
 • SHQIPTARI: 11/02/2019 12:49

  Kurr dhuna nuk ka justifikim...por edhe mjeket nuk duhet te sjellen si kauboj te korroptuar ata e kan ni kod jetik dhe sipas ti duhen te sjellen e jo te lypsin Lek per gjdo pacient...

  Përgjigju
  • Deni: 11/02/2019 16:04

   Shqiptar, ku ishte kerkesa e mjekut per leke ketu?×

Lajmi i fundit

John

Berisha i cilësoi shpifje dosjet për ‘Non Grata’, Kim e prerë: SHBA serioze në luftën me korrupsionin, me Shqipërinë edhe përtej 30 viteve të ardhshme