Diplomacia dhe paqartësia strategjike mund të shmangin një krizë ndërkombëtare në Ukrainë

Në vitin 2008, në një samit të diskutueshëm të NATO-s në Bukuresht, në të cilin vendet anëtare zgjodhën të mos ftonin Ukrainën për t'u bashkuar me aleancën, presidenti rus Vladimir Putin ndau një moment të sinqertë me homologun e tij amerikan, Presidentin George Ë. Bush. "George," tha Putin, "duhet të kuptosh se Ukraina nuk është as një vend. Një pjesë e territorit të saj është në Evropën Lindore dhe pjesa më e madhe na është dhënë neve”. Në korrik të këtij viti, Putini e shtjelloi gjerësisht këtë temë në një traktat të gjatë të titulluar, "Mbi unitetin historik të rusëve dhe ukrainasve", në të cilin ai këmbënguli në unitetin kulturor dhe fetar të rusëve dhe ukrainasve dhe fajësoi Perëndimin për përpjekjen për të mbajtur Ukrainën larg Rusisë. Pika e tij qendrore tipiko idealiste: "Ne jemi një popull".

Kjo bindje motivoi pushtimin rus të Ukrainës dhe aneksimin e Krimesë në vitin 2014 dhe ajo është shfaqur sërish në ngritje të madhe ushtarake të Rusisë në kufirin me fqinjin e saj perëndimor. Rritja po çon në alarmin se një pushtim mund të jetë i pashmangshëm. Ajo ka çuar gjithashtu në një debat urgjent rreth synimeve të Rusisë. Çfarë pret realisht të arrijë Rusia duke grumbulluar trupa? A mendon se mund ta shtyjë Ukrainën të vendosë një qeveri pro-ruse pas shtatë vitesh armiqësi ushtarake? Apo po ndjek synime të tjera dhe nëse po, cilat?

Padepërtueshmëria e synimeve të Kremlinit mund të jetë në fakt qëllimi i tyre. Politikëbërësit rusë janë përpjekur prej kohësh të fshehin motivimet e tyre, duke i mbajtur kundërshtarët dhe rivalët e tyre të hamendësojnë në një përpjekje për paqartësi strategjike. Në të kundërt, Shtetet e Bashkuara kanë qenë më të parashikueshme në qasjen e tyre ndaj krizës në Ukrainë. Administrata e Bidenit do të bënte mirë të hiqte një faqe nga libri rus dhe ta bënte Moskën të habisë dhe të shqetësohet për aftësitë dhe planet e Uashingtonit. Vetëm atëherë një proces diplomatik i ringjallur, ai që vendos Shtetet e Bashkuara në tryezë - mund të funksionojë për të parandaluar Rusinë të shtyjë avantazhin e saj në Ukrainë.

Grumbullimi i rreth 90,000 trupave përgjatë kufirit ruso-ukrainas ka çuar në frikën e një sulmi të ardhshëm ushtarak rus në Ukrainë, i cili mund të jetë i pashmangshëm ose të ndodhë brenda disa muajve të ardhshëm. Në të vërtetë, administrata e Biden-it ka dhënë alarmin dhe po punon në mënyrë aktive me aleatët e saj evropianë për të frenuar Rusinë dhe për të planifikuar një përgjigje ndaj një pushtimi të mundshëm, pasi duket se nuk ka asnjë arsye tjetër racionale për forcimin e Rusisë.

Sigurisht, kjo është një kohë e përshtatshme për Rusinë që të rrisë aksionet në Ukrainë. Shtetet e Bashkuara janë të preokupuara brenda vendit me pandeminë COVID-19 dhe një mjedis politik të polarizuar dhe jofunksional. Fokusi kryesor i politikës së jashtme të Uashingtonit është zhvendosur gjithashtu drejt Kinës. Evropa po përballet me pandeminë e ringjallur. Qeveria e re gjermane do të hyjë në detyrë këtë javë. Franca është e përfshirë në zgjedhjet e saj të ardhshme dhe Mbretëria e Bashkuar ende po përballet me pasojat e largimit të saj nga Bashkimi Evropian. Kriza e migracionit përgjatë kufirit midis Bjellorusisë dhe Polonisë ka larguar vështrimin e BE-së nga Ukraina.

Kjo është një kohë e përshtatshme për Rusinë që të rrisë aksionet në Ukrainë.

Fokusi i Rusisë, megjithatë, nuk është shmangur kurrë nga fqinji i saj perëndimor. Përtej Putinit, shumica e publikut rus e ka pasur të vështirë të pranojë Ukrainën si një shtet të pavarur që nga shpërbërja e Bashkimit Sovjetik. Putin e sheh veten në traditën e liderëve rusë dhe sovjetikë, të cilët besonin se ishte misioni i tyre "të mblidheshin në toka": të rikuperonin territorin rus që, në momente të ndryshme historike, ishte humbur nga lufta ose kolapsi i shtetit. Putini vazhdon të rikujtojë fundin e Luftës së Ftohtë. Për të, shpërbërja e Bashkimit Sovjetik është një proces i vazhdueshëm që nuk ka mbaruar—dhe ende mund të rikthehet.

Kur erdhi në pushtet 21 vjet më parë, Putin u zotua të rivendoste Rusinë në rolin e saj të ligjshëm si një fuqi e madhe. Më pas ai ka argumentuar se rendi ndërkombëtar më i dëshirueshëm në një botë shumëpolare është një version i shekullit të njëzetë të një sistemi të Jaltës pas Luftës së Dytë Botërore, në të cilin fuqitë e mëdha e ndanë botën në sfera influencash dhe shtetet më të vogla e kishin kufizuar sovraniteti. Kremlini e sheh perimetrin e tij mbrojtës jo në kufijtë e Federatës Ruse, por më tepër në kufijtë e hapësirës post-sovjetike; Prandaj është thelbësore për Rusinë që fqinjët e saj më të vegjël të braktisin çdo ide për t'u bashkuar me NATO-n dhe BE-në. Gjatë dy dekadave të fundit, Putini është përpjekur t'i bëjë vendet perëndimore të njohin pikëpamjen e Kremlinit se fqinjët e Rusisë bien brenda një sfere të ndikimit rus. Kjo përfshin Ukrainën, një vend që sipas mendimit të Putinit luan një rol kyç në forcimin - ose rrezikimin potencial - të sigurisë së shtetit rus.

Masimi aktual dhe ushtarak i Rusisë pranë kufirit ukrainas ka rritur mundësinë e një pushtimi tjetër të Ukrainës, i cili mund të sjellë atë që Putini ka kërkuar prej kohësh: një qeveri të re pro-ruse në Kiev dhe braktisjen e përpjekjeve të Ukrainës për t'u bashkuar me NATO-n dhe BE-në. . Kremlini mund të ketë shpresuar fillimisht se presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, i cili erdhi në detyrë duke u zotuar se do të përpunonte një modus vivendi, do të ishte i gatshëm të bënte kompromis. Por Moska tani e sheh atë si një kundërshtar gjithnjë e më armiqësor. Zelensky ka mbyllur mediat pro-ruse dhe ka ndjekur Viktor Medvedchuk, një oligark i shquar ukrainas, i cili perceptohet të jetë njeriu i Putinit në Ukrainë. Së fundmi ai paralajmëroi për një grusht shteti të planifikuar të mbështetur nga Rusia kundër tij.

Por Rusia mund të mos jetë vërtet duke sinjalizuar se një sulm ndaj Ukrainës po vjen. Kremlini mund të përdorë këtë rritje të paprecedentë për të detyruar Shtetet e Bashkuara në tryezën e negociatave për të diskutuar një gamë më të gjerë çështjesh, siç bëri në mars kur një ngritje e ngjashme ushtarake nxiti Presidentin Joe Biden të ftonte Putinin në një samit në Gjenevë. Ai takim ripohoi rolin e Rusisë si një fuqi e madhe: Kremlini fitoi një samit të nivelit të lartë (përpara se Kina ta bënte), një marrëveshje për të ndjekur bisedimet e stabilitetit strategjik dhe një angazhim dypalësh për një sërë çështjesh të ndryshme. Biden madje deklaroi se Rusia ishte një "kundërshtar i denjë". Tani po flitet për një takim tjetër personal Biden-Putin, ndoshta në fillim të vitit të ardhshëm. Dhe falë tensioneve aktuale mbi Ukrainën, Biden dhe Putin do të takohen praktikisht këtë javë.

Përveç tërheqjes së vëmendjes së Uashingtonit, ndërtimi shërben edhe për qëllime të tjera. Kjo rrit presionin ndaj Kievit në një kohë kur popullariteti i Zelensky po bie. Ajo shqetëson fqinjët evropianë të Ukrainës dhe i mban Shtetet e Bashkuara të hamendësojnë se cilat janë qëllimet reale të Rusisë. Kjo paqartësi rrit rrezikun që Shtetet e Bashkuara dhe Evropa të keqkuptojnë qëllimet e Rusisë dhe të llogaritin gabim në përgjigjen e tyre.

Megjithatë, është e vështirë të shihet se çfarë do të përfitonte Rusia nga një sulm i rinovuar ushtarak. Konflikti në Donbas e ka tjetërsuar popullsinë ukrainase në pjesën më të madhe të vendit (me përjashtim të Donbasit kryesisht rusisht-folës) dhe ka ndihmuar në konsolidimin e një identiteti më të unifikuar ukrainas. Ushtria ukrainase është në gjendje më të mirë se në vitin 2014, falë stërvitjes dhe armëve perëndimore. Për më tepër, popullsia ruse ka pak oreks për një luftë në të cilën do të kishte viktima të konsiderueshme. Konfiskimi relativisht pa gjak i Krimesë u mbështet me entuziazëm, por konflikti i vazhdueshëm në Donbas - në të cilin 14,000 njerëz nga të dyja palët janë vrarë tashmë - nuk është i popullarizuar në Rusi. Nuk është e qartë se një sulm i ri ushtarak do të forconte fuqinë e Putinit në shtëpi më tej.

Administratat e mëparshme amerikane kanë telegrafuar politikën e tyre në Ukrainë.

Kremlini po e mban botën të hamendësojë për qëllimet e tij dhe po ndjek një politikë të paqartësisë strategjike. Kjo e bën të vështirë për Shtetet e Bashkuara dhe Evropën të dinë se si të përgjigjen, duke penguar veprimin perëndimor. Administrata e Biden mund të ndjekë shembullin, duke përgatitur një sërë opsionesh me aleatët e saj evropianë – duke përfshirë rritjen e sanksioneve tregtare dhe financiare dhe rritjen e bashkëpunimit ushtarak me Ukrainën – por duke e bërë këtë jashtë syrit të publikut, duke siguruar që Kremlini të jetë i pasigurt për përgjigjen e Uashingtonit. mund të jetë në rast të një përshkallëzimi ushtarak. Administratat e mëparshme amerikane kanë telegrafuar politikën e tyre në Ukrainë. Në vitin 2016, Presidenti amerikan Barack Obama shpjegoi për The Atlantic pse Shtetet e Bashkuara nuk i ishin përgjigjur më me vendosmëri aneksimit rus të Krimesë dy vjet më parë. Ai tha se Ukraina ishte më e rëndësishme për Rusinë sesa për Shtetet e Bashkuara, se Uashingtoni nuk kishte asnjë detyrim traktati ndaj Kievit dhe se Ukraina ishte fqinji i Rusisë, por ishte larg Shteteve të Bashkuara. Këto realitete i kufizuan pa ndryshim opsionet në dispozicion të Uashingtonit. Kremlini supozon se kjo mbetet pikëpamja e SHBA-së dhe se përdorimi i forcës ushtarake ruse nuk do të përballet me forcën shoqëruese perëndimore.

Uashingtoni është mbështetur kryesisht në vetëm një mekanizëm për të bërë presion ndaj Kremlinit: sanksionet. Këto janë me vlerë të kufizuar. Sanksionet kanë imponuar kosto të konsiderueshme ekonomike për Rusinë dhe për disa nga rrethi i brendshëm i Putinit, por kanë bërë pak për të ndryshuar politikën ruse ndaj Ukrainës. Kongresi ka propozuar sanksione të reja, më të mprehta që synojnë zyrtarët kryesorë rusë, institucionet financiare shtetërore, të huajt e përfshirë në transaksione që përfshijnë borxhin sovran rus dhe të huajt e përfshirë në transaksione në sektorët nxjerrës të Rusisë – por këto sanksione mund të prekin gjithashtu njerëzit dhe kompanitë që nuk lidhen me Rusinë ose elitat e saj në pushtet, duke përfshirë aleatët e SHBA-së në Evropë me të cilët administrata Biden kërkon të përmirësojë lidhjet. Për më tepër, Kremlini pret që më shumë sanksione po vijnë dhe mund të jetë përgatitur tashmë për to.

Mes rritjes së tensioneve, po qarkullojnë diskutime për zgjidhje të mundshme kompromisi. Baza aktuale për një zgjidhje të konfliktit ukrainas-rus është marrëveshja e shkurtit 2015 Minsk II, e cila në thelb ishte një zgjidhje fitimtare e imponuar për një Ukrainë të dobët. Që atëherë, Franca, Gjermania, Rusia dhe Ukraina – në të ashtuquajturin Formati Normandisë – janë ngarkuar të çojnë përpara procesin. Rusia dhe Ukraina nuk bien dakord për sekuencën e marrëveshjes, e cila përfshin tërheqjen e trupave të saj nga Donbasi në këmbim që Ukraina të miratojë reforma kushtetuese që do t'i jepnin më shumë autonomi republikave të vetëshpallura të Donetskut dhe Luhanskut, të cilat aktualisht janë nën kontrollin e Rusisë. forcat dhe prokurat.

Megjithatë, deri më tani, procesi i Minskut ka arritur shumë pak përtej shkëmbimit të disa të burgosurve. Ukraina nuk është e gatshme të transferojë më shumë pushtet në rajonet e pushtuara pa tërhequr më parë Rusinë trupat nga Donbasi; Kievi kundërshton dhënien e statusit special për këto entitete, sepse kjo mund t'i japë Rusisë të drejtën e vetos mbi vendimet e politikës së jashtme të Ukrainës. Gjithashtu nuk është e qartë se Kremlini ka ndonjë qëllim për të përmbushur marrëveshjen e Minskut siç është konfiguruar aktualisht. Shumë analistë besojnë se Minsku e ka bërë rrugën e tij.

Një rrugëdalje e mundshme nga ky ngërç do të ishte rimendimi i Minskut dhe zëvendësimi i tij me një proces që përfshin Shtetet e Bashkuara si një pjesëmarrëse të plotë. Sjellja e fundit e Rusisë, duke përfshirë krizën aktuale, tregon se Kremlini në fakt do të donte që një administratë e Bidenit e përqendruar te Kina të drejtonte më shumë vëmendjen e saj drejt Rusisë, siç bëri gjatë samitit të Gjenevës. Kremlini, për shembull, ka sugjeruar hapjen e diskutimeve mbi një sistem të ri të sigurisë euro-atlantike dhe pjesëmarrja e SHBA në një marrëveshje të përditësuar të Minskut mund të shkojë në njëfarë mënyre drejt përmbushjes së këtij propozimi. Ky format i ri mund të ftojë pjesëmarrjen e paqeruajtësve ndërkombëtarë dhe të krijojë një marrëveshje më të qartë për sekuencën e de-përshkallëzimit rus dhe ukrainas. Kjo do të siguronte gjithashtu një angazhim më të qëndrueshëm të SHBA-së në rajon.

Marrëdhëniet SHBA-Rusi kanë qenë gjithmonë një përzierje bashkëpunimi dhe konfrontimi.

Pa dyshim që do të marrë kohë për të rifilluar procesin shumë sfidues të negociatave për zgjidhjen e kësaj krize. Por as Shtetet e Bashkuara dhe as partnerët e tyre evropianë nuk janë të përgatitur për ta dorëzuar Ukrainën përgjithmonë në një sferë të influencës ruse. Të dy duan të largojnë Rusinë nga një konfrontim i ri ushtarak. Perspektiva për t'u ulur me Shtetet e Bashkuara si dhe me tre vendet e tjera në procesin e Minskut mund të ndryshojë llogaritjen e Kremlinit. Mund të ndryshojë gjithashtu llogaritjen e Ukrainës. Nëse marrëveshja e ardhshme garantohet nga Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj, Kievi mund të ndihet më pak i kërcënuar nga Rusia, të tërhiqet nga disa nga aktivitetet e tij ushtarake dhe të riangazhohet me Kremlinin.

Marrëdhëniet SHBA-Rusi kanë qenë gjithmonë një përzierje bashkëpunimi dhe konfrontimi. Uashingtoni mund të vazhdojë të tërhiqet kundër lëvizjeve agresive të Moskës të drejtuara kundër Ukrainës, duke qenë gjithashtu i përgatitur për të rifilluar negociatat për një rrugë përpara. Kjo dinamikë e shtytjes dhe tërheqjes ishte mënyra se si Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Sovjetik u trajtuan me njëri-tjetrin gjatë Luftës së Ftohtë dhe mbetet një model i mundshëm për të qëndruar në marrëdhëniet e tensionuara bashkëkohore SHBA-Rusi.

Sigurisht, nëse Kremlini pushton Ukrainën, ky model nuk do të jetë më i rëndësishëm. Në vend të kësaj, rajoni euroatlantik do të futet në një periudhë të re, të rrezikshme konfrontimi./ I përshtatur me referenca nga ForeginAffairs

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Loni: 09/12/2021 03:37

    Keq puna. Tensioni ne Ukrahine e detyroi Bidenin te heqe nga Afganistani ushtrine. Nje i duhet per Rusine dhe nje per Saline. Do zoti mbaron pun shpejt ne dhjetor 11 te na shpetoje miqesia Ed-Lul-Kim nga ky dreq siklet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush i fiton zgjedhjet e pjesshme vendore të 6 marsit?×

Lajmi i fundit

John

Derbi i Kupës Dinamo-Partizani me 200 tifozë, Mehmeti: Meritonim më shumë! Teuta mposht Skënderbeun në një fushë të ngrirë