Disa vatra zjarri aktive në Vlorë, fshatrat e Selenicës në 'mëshirë' të fatit, mbeten pa asnjë zjarrfikëse

Zjarret kanë përfshirë edhe Vlorën gjatë kësaj të diele. Gazetari Armand Xhelili raporton se në Selenicë raportohen vatra zjarri në disa fshatra. Sipas banorëve flakët kanë prekur tokat e disa fshatrave të njësisë Vllahinë dhe Kotë duke djegur toka me ullinj e pemëtari.

Ndonëse zjarri ka qenë është aktiv që prej ditës së djeshme në Amonicë, Mallkeq, Petë asnjë mjet zjarrfikës nuk është në vendngjarje.  Edhe vatra e zjarrit  në Radhimë, mbi aksin e Bypass vazhdon vazhdon të jetë aktive. 2 automjete të zjarrfikëses kanë shkuar në Radhinë, një tjetër në Novoselë, kurse një automjet në Patos.

Sipas burimeve nga zjarrfikësja e Vlorës kjo ka qenë dhe arsyeja pse nuk kanë mundur të shkojnë në Selenicë. Zjarret raportohen edhe në disa fshatra të tjera të Selenicës, si Ramicë, Bashaj, Boder e Mavrovë kryesisht në hapësira të mëdha tokash.


Lajmi kryesor:

Fier/ Flakët vijojnë të përhapen në pyllin e Darëzezës! Merr përmasa të frikshme zjarri në Patos, i afrohet nënstacionit elektrik dhe zonave naftëmbajtëse (Video)


B.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Edison Ypi: Peshkatari i Perlave

Edison Ypi: Peshkatari i Perlave