Dokumenti/ Berisha boshatisi Presidencën kur iku më 1997, mori në shtëpi qilimin e ardhur mbreti saudit! Më parë kishte marrë karrigen

Ka qenë proverbiale në atë kohë boshatisja e Presidencës nga ana e titullarit të këtij institucioni Sali Berisha, pas humbjes katastrofike të PD në zgjedhjet e vitit 1997.

Duke e ditur se do të jepte më pas dorëheqjen nga posti i Presidentit sikurse ndodhi, Berisha filloi të merrte një nga një të gjitha pajisjet dhe orenditë, duke pretenduar se i kishte personale pasi i kishin ardhur dhuratë nga ana e miqve të tij.

E filloi me karrigen presidenciale, duke i lënë pasardhësit të tij në këtë post Rexhep Meidanit një karrige të thjeshtë si dhe pajiste e tjera.

Këtë radhë po publikojnë një dokument zyrtar ku shefi i tij i Protokollit i asaj kohe Maxhun Peka më 16  korrik 1997 lëshoi një urdhër në drejtim të degës së magazinës ku nënvizonte se “nga Arabia Saudite Presidentit të Republikës i ka ardhur peshqesh një qilim i cili ka qenë nën ruajtje në Presidencë dhe është bërë hyrje në magazinë.

Me porosi të Presidentit, qilimi do të bëhet dalje nga magazina dhe do të kalojë pranë selisë së Partisë Demokratike në Tiranë”. Ndërkohë që në selinë e PD nuk gjendet më ky qilim.

Shkresa është me numër protokolli, duke treguar qartë se Berisha ka pasur gjithnjë “dorë”, dhe zyrën e tij në Presidencë, sikurse e tregoi dhe më vonë më 21 janar në Kryeministri e quante “kullën” e tij, me gjithë ato që kishte brenda! / Tema

Dokumenti zyrtar ku kërkohet transferimi i qilimit në zyrat e PD

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të hapen klubet e natës, diskotekat dhe të lejohet muzika?

Komento

Komente

 • Vjols: 07/08/2020 22:45

  Ishim dy net ne korce 100 euro nata per fjetje kur ne vlore gjen dhe me 15 euro cift

  Përgjigju
 • O tej: 07/08/2020 13:28

  Berisha qen me morra

  Përgjigju
  • Jo ore tej: 07/08/2020 15:34

   Zorre e trashe qe nxjerr mu...

 • Sifi: 07/08/2020 07:59

  Ska me keq te bej njeri per vendin e tij . Dhe akoma nje pjese me trurin cyryk e duan . Injoranca eshte fatkeqesi kombetare

  Përgjigju
 • I pandehuri Berisha: 07/08/2020 07:37

  Shefi i protokolli te Presidencës shkruan në një dokument zyrtar: “peshqesh” dhe jo “dhuratë” !!!!! Kjo është administrata e shtetit shqiptar që krijoi PD, shembullin e të cilës e ndoqi edhe PS!!!!!!!!!

  Përgjigju
 • Taulant: 07/08/2020 07:23

  Barbon primitiv.

  Përgjigju
 • Pocaqi: 07/08/2020 07:16

  E kisha degjuar po nuk e bsonja qe tq binte kaq posht...po cfar them,..ai vrau preu dogji shkateroi vodhi mashtroi trafikoi tradhetoi.nje shqoperi te ter ...dhe vazhdon po cfar do presesh nga nje cop MUTI

  Përgjigju
 • Qytetari: 07/08/2020 03:49

  Mjer ky popull e mjere ca njerez që edhe sot bëjnë be për kokën e Berishes, për një hajdut ordiner.Berisha qilimin nuk e ka pas kurrgja, ai i ka vjedh çdo gja kti poplli, malet, pyjet, edhe frymen.Me pak fjalë katunar- katilar.

  Përgjigju
 • Iris: 07/08/2020 01:57

  Dhuratat per qeveritaret e larte duhet te percaktohen qarte me rregullore se cilat konsiderohen si dhurata posti ,ne kete rast per presidentin e republikes e cilat quhen si dhurata me destinacion:perdorim vetiak nga zyrtari ne kete rast ,z.Berisha.Por ama te gjitha llojet e dhuratave pavaresisht destinacionit ,privat ose zyrtar duhet te regjistrohen e te jene te njohura per qeverine e parlamentin.Po ju jap nje shembull kur dhurata konsiderohet private:Shahu I Iranit gjate viteve 60'kur Kenedi ishte president I beri dhurate znj.Kenedi nje komplet bizhuterish shume te cmuara .Kjo quhet dhurate per perdorim privat,por u regjistrua.Sa per qilimin e fronin qe pervetsoi Berisha ,akti I tij eshte ne pikepyetje ,por mos harrojme u vodh ,u shkaterrua e shkoi per skrap nje vend I tere,nje qilim eshte vetem nje grimce ne oqeanin e marrezise qe ka kapluar Shqiperine.

  Përgjigju
  • A. N.: 07/08/2020 08:39

   Ne kete rast si dhurate personale besoj qe i takon Sales.

 • Usa: 07/08/2020 01:10

  Ja pra qe m... e ndajne bashke PS +

  Përgjigju
 • : 06/08/2020 23:06

  Çfar mostre!?

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Administrimi i fondeve të BE, Rama: Ata që nuk shohin, të hapin mendjen e të dëgjojnë të vërtetën