Vazhdon 'mallkimi' i Kadastrës së Vlorës, dorëhiqet Bilbil Aliaj, i pesti në vetëm 8 muaj

Kadastra e Vlorës

VLORË- Bilbil Aliaj është drejtori i 5-të që dorëhiqet nga drejtimi i Kadastrës në Vlorë gjatë 8 muajve. Ai u emërua në detyrë më 4 shkurt të 2020. Arsyet e dorëheqjes së tij pas 4 muajve, nuk janë ende publike.

Bilbil Aliaj zëvendësoi në këtë post Taulant Canametin, drejtuesin e komanduar që qëndroi në krye të Kadastrës së Vlorës për rreth 4 muaj, pas dorëheqjes të bordit drejtues.

Para Canametit në krye të Kadastrës ishte  Elona Hodaj, e cila mori detyrën më 19 shtator. Shkak i largimit të drejtuesve të Kadastrës së Vlorës është bërë një vendim i Gjykatës së Lartë për një pronë në bregdet në Jalë.

Para Hodajt në krye ka qenë Alteo Nazeraj, një nga punonjësit e Kadastrës që ndenji vetëm 10 ditë në detyrë, ku ish-drejtori Florian Almadhi kishte kërkuar hetim për tjetërsim pronash. Florian Almadhi dha dorëheqjen pas 5 muajve në detyrë, ndërsa së bashku me të janë shkarkuar n/drejtori dhe tre specialistë të institucionit më 9 shtator 2019.

Në datën 11 shtator zbarkoi në këtë institucion anti-krimi ekonomik, ndërsa në hetim u  vendosur 23 punonjës, pasi akuzohen se kanë tjetërsuar pronën e një personi në Jalë duke ia kaluar një tjetri. Report Tv siguroi edhe një urdhër, që ish-drejtori Almadhi në 25 qershor 2019 lëshoi për një hetim për 21 specialistë lidhur me tjetërsimin kësaj prone. Mes specialistëve të hetuar ishte dhe Alteo Nazeraj.

E.D./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A i ka përmbushur pritshmëritë Reforma në drejtësi?

Komento

Komente

 • ppa: 23/05/2020 13:14

  Ne fakt, puna atje eshte permiresuar; keto doreheqjet lidhem me peshq dhe para te madhe.

  Përgjigju
 • Qytetari Vlores: 23/05/2020 12:12

  Ate institucion vetem njeri e mbledh.Ai quhet Renato Bega dhe eshte profesionalisti me i zoti qe di te beje shtet.

  Përgjigju
 • Kuç: 23/05/2020 09:04

  Vlorezeza thuaje me njerëz të tillë pa asnjë të voglen meshire për asgje. Na e kanë bere jetën të padurueshme në Vlore

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Shkon për të peshkuar por nuk kthehet më, 67-vjeçari gjendet i mbytur në liqenin e Shkodrës