Drogë nga Shqipëria, arrestohen 4 persona në Brindisi, sekuestrohen 3.5 kilogramë kokainë

Drogë nga Shqipëria, arrestohen 4 persona në Brindisi, sekuestrohen 3.5 kilogramë kokainë

Goditet një grupi kriminal në Itali. Janë arrestuar katër persona në Brindisi dhe San Pietro Vernotico Tiziano Di Gioia, Andrea Di Gioia, Rocco Panettieri dhe Giuseppe De Falco. Në total janë 21 të dyshuar. Policia e Italisë ka bërë të mundur sekuestrimin e 3.5 kg kokainë.

Hetimet  kanë nisur në shkurt 2019 nga Prokuroria Publike e Brindisit dhe buron nga deklarimet e një bashkëpunëtor të drejtësisë, në lidhje me episodet e fajdeve dhe shpërndarjes së drogës në qytet. Sipas aktakuzës, në krye do të ishin dy të dyshuar nga rrethi Tuturano. Gjatë hetimeve, në flagrancë u arrestuan katër persona, u sekuestruan 3.5 kilogramë kokainë, 2 armë gjahu dhe një shumë e madhe parash.

“Aktiviteti bëri të mundur edhe hipotezimin e lidhjeve të ngushta të dy promotorëve të shoqatës me personalitete të shquara dhe përfaqësues të zonave të lokacioneve të ndryshme në provincën e Brindisit dhe Leçes”, sqarojnë karabinierët. "Ka bërë të mundur gjurmimin e subjekteve që besohet se ishin të afërt me dy promotorët e dyshuar të shoqatës, të cilët do t'i kishin ndihmuar në tregtimin e drogës. Babai i të dyve besohet të jetë kujdestari i parave të gatshme".

Dy kontaktet e supozuara të Brindisit do të ishin furnizuar me kokainë "kryesisht duke shfrytëzuar kanalin shqiptar nëpërmjet dërgesave të parave, gjithmonë në të njëjtën mënyrë, tek shoferët shqiptarë të autobusëve, të cilët do t'i kishin transportuar paratë në Shqipëri". Gjithashtu, sipas mediave ialiane,  rezultoi se dorëzimi i drogës tek dy vëllezërit bëhej në një zonë shërbimi të pashfrytëzuar, me kamionë të ardhur nga jashtë.

 

 

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)