Dy provat që duhet të kaloj ndryshe e me sukses PD!

Dy provat që duhet të kaloj ndryshe e me sukses PD!

Enkelejd Alibeaj

Partia Demokratike, ajo realja ka mundësinë më të mirë për të dhënë prova se është ndryshe  dhe ka një optike ndryshe për Shtetin dhe institucionet:

1. Prova e parë është zgjedhja e Presidentit të Republikës! Partia Demokratike e përfaqësuar nga Alibeja ka mundësi të sillet ndryshe nga e kaluara dhe hija e saj që sillet si një ogur i Zi në lidhje me zgjedhjen e Presidentit të Republikës

- Të propozojë kandidat për President dikë që nuk është pjesë e klaneve të njohura brenda PD, që kanë për qëllim ruajtjen e pushtetit dhe kapjen e institucioneve;

- Të propozojë një figurë dinjitoze që nuk duhet të jetë më çdo kusht nga mjedisi politik i PD apo i Opozitës, por mund të jetë nga shoqëria civile, nga familjet e të persekutuarve, me bindje të theksuar liberale të djathta e me përgjegjësit të lartë kombëtare;

- Të bëj një proces transperent për propozimin dhe për zgjedhjen e tij dhe jo si në të kaluarën që bëheshin nëpër restorante, cepa të errëta apo edhe me ndërmjetësime aspak të qarta;

- Të marr pjesë në procesin e propozimeve konsensuale dhe të insistoj deri në fund që Presidenti i ri të jete një figurë konsensuale, mbi palët e për të gjitha palët;

2. Një figurë po aq e rëndësishme në një sistem që po rrëshqet në diktaturë, me një reformë në drejtësi në fazë kautike e tranzicioni është zgjedhja e Avokatit të Popullit.

Për të ketë fundit- PD- ka të  gjitha mundësitë të zgjedhë:

- Një figurë profesionale, të shquar në fushën e avokatisë, të ketë grada shkencore dhe të ketë studime e publikime  serioze në fushën e drejtësisë, të mos ketë pasur funksione të rëndësishme politike përfaqësuese dhe drejtuese;

- Të mos jetë avokat i familjes e të mos i shërbej elitës politike duke qenë peng në reagime e qëndrime;

- Të ketë një platformë dhe një strategji të mirëfilltë për të mbrojtur të drejtat e minorenëve, për të drejtat e të ndaluarve, të arrestuarve, për kushtet e komisariateve, për kushtet dhe vuajtjen e dënimit të dënuarve të formës së prerë, të ketë një qëndrim për trajtimin e detyruar me ilaçe dhe për cilësinë e shërbimeve spitalore, për diskriminimit dhe po ashtu për dhunimin e grave, mos respektimi dhe marrja në mbrojtje në rastet e parashikuara me ligj!

PD, ka të gjitha mundësitë më këto dy procese tu ofrojnë shqiptarëve një figurë dinjitoze për Presidentin e Republikës dhe po ashtu si Avokat  Populli, një figurë profesionale e me ndjeshmëri të lartë për mbrojtjen dhe respektimin e të Drejtave të Njeriut!

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A i përballoni dot pushimet e verës me rritjen e çmimeve?×

Lajmi i fundit

John

Bombardime të vazhdueshme nga ushtria ruse në Lysychansk