(VIDEO) Dy të apasionuar rus krijojnë supermakinën ultratank /AVANTAZHET

Të ndryshosh rrotat e një “Bentley Continental”, për të krijuar një ultratank. Kjo është puna e fundit e dy të apasionuarve rus të makinave, Konstantin Zarutsky dhe Tinkoff Bank.

Yutubersat e faqes “AcademeG” me 3.5 milion ndjeksa, në vitin 2017 u shpërngulën nga Shën Petersburg për në Vsevolozhsk, rajoni i Leningradit, ku dhe morën me qera një ngrehinë të madhe, të cilën e kthyen në stabilimentin e ëndrrave të tyre.

Pas një pune disa mujore, e perfunduar në dhjetor të vitit 2018, supermakina vetëm pak ditë më parë doli në terren për tu testuar.  “Vetem tani po e kuptojmë se çfarë kemi krijuar dhe sa e domosdoshme është ajo” – u shpreh Konstantin Zarutsky në kanalin e tij në YouTube.

Supertanku nuk ka sistem frenimi dhe për ta ndalur duhet përdorur sistemi i gazit dhe timoni. Gjithashtu, për arsye të lartësisë, ai nuk ka as derë dhe Zarutsky është i detyruar të futet nga dritarja për ta vënë atë në lëvizje.

Një nga përparësitë e supertankut, krahasuar me makinat e tjera është se ai mund të ngjitet në terrene tepër të thyer, nuk ka nevojë për ndërrime gomash dhe transporton ngarkesa të rënda. /Përgatiti Ilir Çuçi

G.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Gati për të zhbllokuar grurin nëse hiqen sanksionet