E shkarkuan nga McLaren, drejtori teknik firmos me skuderinë e re në Formula 1

E shkarkuan nga McLaren, drejtori teknik firmos me skuderinë e re në Formula 1

James Key

James Key, i shkarkuar si drejtor teknik i McLaren në mars, do t'i bashkohet ekipit të Alfa Romeo Sauber në të njëjtin rol në shtator. 51-vjeçari do të zëvendësojë Jan Monchaux si kreun e departamentit. Sauber do të humbasë markën e motorit Alfa Romeo sezonin e ardhshëm, ndërsa po lëvizin drejt bërjes së Audi-t në 2026.

Shefi ekzekutiv i Sauber, Andreas Seidl tha se emërimi i Key ishte "një hap vendimtar në këtë udhëtim". Kthimi i Key në një ekip për të cilin ai ishte zëvendësdrejtor teknik për dy vjet nga 2010 deri në 2012 përpara se të transferohej te ekipi i Red Bull Toro Rosso nënvizon besimin e Seidl në aftësitë e tij si drejtues teknik.

Key iu bashkua McLarenit në vitin 2018 dhe të dy punuan së bashku kur Seidl ishte drejtori i ekipit në ekipin britanik nga 2019 deri në 2022. James Key u nda me McLaren në mars pasi skuadra humbi objektivat e zhvillimit gjatë dimrit për makinën e tyre të vitit 2023. Seidl tha se Key "bashkohet me ne për të formuar të ardhmen e këtij ekipi". Gjermani shtoi: “Jam i sigurt se, së bashku me këtë ekip shumë të talentuar dhe të përkushtuar do të jemi në gjendje të vazhdojmë në rrugën e rritjes në të cilën kemi nisur".

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja

GOLAT/ Milani 'pa busull' në Champions League, Newcastle turpëron PSG-në! Man. City mrekullohet nga Alvarez, Lazio fiton 'in-extremis'! Shënon Arbnor Muja