'E vrau shteti Azem Hajdarin', Sali Berisha: S’kam marrë kurrë fletëthirrje nga gjykata, nuk isha dëshmitar okular! Fatos Klosi e nxori në pritë  

Ish kryeministri Sali Berisha ka folur për vrasjen e Azem Hajdarit, ku tha se nuk ka marrë kurrë një thirrje për të dëshmuar për këtë çështje. Berisha e quajti vrasje shtetërore ekzekutimin e tij, duke drejtuar gishtin tek qeverisja socialiste e Fatos Nanos gjatë deklaratës në "Opinion".

"Nuk jam thirrur asnjëherë, asnjëherë kurrë në jetën time as në gjykatë dhe as në prokurori. Unë në mënyrë absolute nuk kam marrë kurrë fletëthirrje. Nuk ka një organ apo media që të ketë botuar apo të vërtetojë kundër kësaj që them unë.Fatos Klosi dhe Arben Rakipi bënë një lojë dhe bënë skupe se nuk më thërrisnin dot. E para unë do t’ju bëja pretencën politike atyre dhe e dyta unë nuk isha dëshmitar okular. Çfarë të thoja unë duhej të verifikohej. Vetëm në 12 orë unë kam dhënë 3 konferenca shtypi. Banda e Haklajve ishte një bandë shtetërore me paleta. Banda ishin edhe Zani Çaushi e Gjolekë Malaj, por ata nuk u bënë shefa komisariati. E vrau shteti Azem Hajdarin. Vrasësit e tij kanë pritur në aeroport Fatos Nanon atë ditë”,  tha Berisha.

Berisha ka bërë në dekrtatë të fortë duke akuzuar gjithashtu Fatos Klosin se ka qenë ai që e ka nxjerrë në pritë Hajdarin. Berisha thotë se në pritë Hajdarin nuk e nxorën njerëz brenda PD dhe as njerëz të afërt,  por një militant në zyrë i erdhi dhe i tha figurativisht e ‘vrava’ Azem Hajdarin.  

PYETJA: Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin nga selia e PD?

SALI BERISHA: Në pritë, po të ë pyesësh mua, e nxori Fatos Klosi. Kurth. Në deklaratën time është thënë personi që më erdhi në zyrë dhe më tha e ‘vrava’ Azem Hajdarin. Ishte i sfazuar. Më mori në telefon filani e më tha. Po kjo nuk qëllon i thashë, ti s’ke vra se nuk e ke qëlluar ti. Ky ishte sigurisht një militant i PD që më njoftoi. Por kurthin e organizoi, e serviri Shërbimi. Kishte një radio të shërbimit, jo të Policisë. Radio e Shërbimit Informativ. Nga makina që u qëllua. Atëherë thurën një lajm të tillë, dhe ky lajm i shkoi Azemit.

PYETJA: Pse doli?

SALI BERISHA: Si të të vijë, jam dakord që ishte kujdesshëm. Ai mendoi se çfarë mund të ishte kjo. Ai mund të nxirrte bodyguardët. Por bëri një vlerësim të gabuar.

Absolutisht jo. Nuk e bënë nga brenda PD. S’besoj të ketë qenë telefonatë e të afërmve. Unë besoj se ky variant që më është treguar ka të vërtetën brenda, dhe nuk e kam ndjekur mbrapa konkretisht ky problem. Telefoni, vrasësit normale që do merrnin telefonin.

Më 23 shtator Gjykata penale e Tiranës ka rinisur nga e para procesin ndaj Izet Haxhisë të dënuar për vrasjen e ish-deputetit demokrat Azem Hajdari në vitin 1998 duke thirrur si dëshmitarë edhe ish-kryeministrin Sali Berisha.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 23:23
'I dhanë 140 plumba', Berisha zbulon porosinë që i dha Azem Hajdarit para vrasjes: Ja dy mënyrat që të shpëtosh

Berisha u shpreh se Azem Hajdari i kishte thënë që donin ta vrisnin, ndërsa zbuloi edhe porosinë që ai i kishte dhënë.

“Azem këta kanë porosi dhe janë në zbatim të një porosie. Mirë është që të zhdukesh 6 muaj diku, meqë me rrugën e vjetër ka dy mënyra ‘o të fshihesh, o të qëllosh e t’iu biesh’, kjo e dyta nuk është rruga jonë, se ata ishin një komisariat”, ka qenë porosia e tij.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  'Kush prek votën t'i pritet dora' , a e mbështesni propozimin e Presidentit Meta?

Komento

Komente

 • the truth: 29/09/2020 20:46

  Azemi ka qen nje legen pa karakter. E shesin si hero i kombit kur Izet haxhia ka qen bodigard i saliut dhe e merte per leckash azemin dhe gjuante mbi te. Amerika per te kapur kriminelin djek parate. Si u pasurua familja hajdari nga perpunues lekure ne miljoner? Ket e konfirmon amerika qe ja ka heq vizen fatmires dhe eshte shkarkuar per mos justifikim pasurie. Si nje 31 vjecar me mbiemrin Dizdari eshte ber koka e kartelit te par shqiptar te kokaines? Familja e tij Dizdari dhe Matoshi kan qen dhe jan te lidhur me Sali Berishen. Familja e azemit dhe berisha nuk e don te dal publikisht e verteta pse u vra azemi sepse i dalin te palarat dhe trafiqet. Nuk te vret kush pa hak. Njerzit don te verteten sepse familjet ne fjal jan ne kokat e partive. Fatmira ne gjykate, Rudina ne parlament, Salihu koka e PD dhe gjitha familjet tropojane qe jan ne gjak me Haklajt jan te lidhura me salihun dhe drejtojn krimin ne shqiperi nga kokaina, trafiqet e armve dhe lojrat e fatit. Populli don vec te verteten jo sepse atyre ju intereson shum per cfar eshte ndodhur ne tropoje por sepse vajza e azemit eshte deputete sot dhe salihu eshte koka e nje nder partive me te medhaja ne shqiperi dhe kta kan te ardhmen e popullit ne dor. Vec e verteta mund te pastroj politiken dhe te shpetoj shqiperin.

  Përgjigju
 • JamKushJam: 29/09/2020 18:41

  pse doli Azemi me dy bodyguards??? Pse vajti atje po ta kishte jeten ne rrezik sic prallis zotrote? Kujt i interesonte (sic e kane treguar dhe disa muaj me pare me po te njejtat metoda destabilizimi) rremuja apo destabiliteti??? Hec aty baca Sali Protopapa shko e puth ate taten nga mbrapa... u ka ardh mendja se fundmi nderkombetareve sepse kan pare se s'ke patur KURRE mbeshtetje nga shumica po ngaqe langojte e tu kan bere kaq shume zhurem u eshte dukur si shumice!!!!!!!

  Përgjigju
 • Tirona: 29/09/2020 15:10

  Nese kishin ardhur per te vrare Azemin Ata nuk do vinin te rrinin me ore te tera para PD por do ti kishin zene prite kur Ai te kthehej nga mitingu. Berisha e dinte shume mire qe nje makine e dyshimte ishte para selise se PD perse AI nuk njoftoi Policine qe te kontrollonte dhe te largonte kete makine nga selia e PD ???????????????.Me ka bere pershtypje mimika e fyteres dhe kryqezimi i syve te Berishes dhe Pollos tek ambjentet e Spitalit Ushtarak kur shkuan per te pare te plagosurin.

  Përgjigju
 • lleshi: 29/09/2020 14:52

  Po qe se e ka vrare fatos nano,,atehere familja hajdari duhet te marre gjakun ne baze te kanunit te leke -dukagjinit,,sipas kanunit gjaku nuk hup kurre...c'fare prisni merrni gjakun........

  Përgjigju
 • Fatosi-kosove: 29/09/2020 13:52

  O Zot çfar deklarate e ndyre pa asnje kuptim se as vet nuk i beson por as vet nuk e kupton,nje gje dihet urdherdhenesi per vrasjen eshte sali berisha,vrasesit i njef shume mire,arsyet i du vetem ky idiot siq e vrau edhe Remzi Hoxhen dhe tash pas 30 vitesh ne TV Dukagjin doli duke belbezuar e genjyer pa fije turpi, nderkohe qe ka deshmitar te gjalle edhe per kete vrasje.

  Përgjigju
 • Mala: 29/09/2020 12:10

  Per genjeshter, me siguri eshte kampion.Genjeshtren e ka prodhim te licensuar personal e familjar, me siguri sipas Qosiqit, ky genejshtren e ka krenari dhe identitet personal.

  Përgjigju
 • ueeee pa fjale: 29/09/2020 10:30

  ky eshte per ta rrasur ne burg e te hedhesh celsin. ME mafioz se ky nuk paska! njeri i ndyre!

  Përgjigju
 • Salehu: 29/09/2020 09:50

  Shkofsh ne te Sheqeres or kriminel i ndyre!

  Përgjigju
 • Akrepi: 29/09/2020 09:25

  Sigurisht nukse eshte nje ceshtie qe na takon ne te percaktojme se , kush eshte ideatori , kush vrasesi e kush perfituesi . Por meqense problemet rrodhen keshtu , edhe ne mund te shprehim mendimin tone , pa pretenduar se do te gjejme e themi te verteten . Jo me kot rishqirtohet ky problem , nga prekuroria e reformuar ; Pra dicka e sakte duhet te dali , megjithse ekzekutori nukse jeton , nga dotethot se hetimet ndaj tij jane te mbillura . Rendesi ka te zbulohen ideatoret . Kjo dote ishte me shume interes , sepse do te mbillen njehere e mire , pandehmat , thashethemet , shpifiet , prapaskenat , qe ne shqiperi levrohen perseshumti dhe pa kufi . Atehere , sigurisht dote kemi qendrim tjeter, te sakt te vertet , si dhe qendrim ndaj vet-vetes , ne se kemi perhap thashethemnaja , fare te pa nevojshme . Te presim te dal e verteta , por jo per te hapur nje lufte te re thashethemnajash , ndaj njeri - tjeterit ; por per te eleminuar njehere e mire vesin qe na mundon e na ben te urrejme njeri-tjeterin pa arsye .

  Përgjigju
 • Ligji: 29/09/2020 08:54

  Azemi mori ate qe lypi. Te njejten gje duhet te marrin dhe shume politikane sot qe jane te implikuar me bandat, trafiqet dhe korupsionin. Sa per Sali kelliren mire eshte ta dergoni forcerisht ne gjyqin e kriminelit te tij Izet Haxhia. Nuk " u kuptua " mire dje se kujt i sherbeu emisioni i Fevziut. Nese do kishte shtet Fevziu dhe Frangaj duhet te ishin para peokurorise shune kohe perpara.

  Përgjigju
  • Arbëri: 29/09/2020 09:15

   Shumë me vend, Fevziu mundohet të shkatrroj sa më shumë ”prova” tani...me lek natyrisht...! Fevziu duhet të merret i pandehur...

 • Hasani: 29/09/2020 06:29

  TI SALI E NXORRE NE PRITE AZEMIN PER TA VRARE,,SEPSE KISHE FRIKE SE AZEMI TE MERRTE PARTINE,,PER TY PARTIA ESHTE GJITHCKA,,PER PARTINE LARGOVE NGA PD,,SELAMIN,PASHKON,,ZOGAJN,PESHKRPINE,CEKEN,ETJ,,DHE VRAVE OLLDASHIN SE DRNONCOI VOTIMET NE PD,,TI DOJE QE PARTINE TA MBANTE DIBRANI DASHNORI I VAJZES TENDE ,,TI SALI KRIMINELI VRAVE 4 VETA NE BULEVARD DHE 26 VETA NE GERDEC,,DHE 3000 VETA NE 1997...SHITE DETIN TEK GREKET,,VODHE 300 MILION DOLLARE TE RRUGES TE KUKESIT..TI ME GJITHE KETO KRIME DHE MENXYRA,,,DUHRJ TE ISHE NE BURG TANI ME BURGIM TE PERJETSHEM...

  Përgjigju
  • ola: 29/09/2020 09:29

   TE LUMT AJO DORE !!!

 • Koli: 29/09/2020 02:57

  Qe Saliu eshte legen, dihet. Porse nuk duket qe ja fut pordhes kur thote e vrau shteti. Vrasesit ishin me makina policie, te pa vjedhura, uniforma ushtrie e policie, arme etj. Ore ishin dhe te punesuar ne komisariatin e policise! Si quhet kjo? A thote dhe Lleshi qe policia eshte shteti mor vlla???

  Përgjigju
  • Une: 29/09/2020 10:25

   po ata qe vrane dhe masakruan Haklajt nuk ishin te shtetit e me uniforma policie e ushtrie? Saliu nuk ishte i shtetit (ishte president) kur kerkoi qe Hkalajt te merreshin zvarre ne Tirane? Si nje i pabese tha qe nuk ka gisht Fatos Nano ne vrasjen e Azemit. Po te kujtoj qe ishte Saliu qe i vuri flaken Tiranes dhe donte te fuste vendin ne lufte civile. Nuk ka rendesi ku punon apo cfare mban veshur ne trup, ka rendesi motivi i krimit. Ishte hakmarrje e paster, nuk ka te bej as me me shtetin dhe as me politiken.Askush nuk permend qe Azemi doli me arme ne dore nga selia e PDs.

 • Kosta: 29/09/2020 01:58

  Me nje gur vrau dy zogj. Dihej qe Berisha kerkonte eleminimin e Azemit. Edhe Haklajt po e bezdisnin si shume. Si mjeshter i intrigave ia arriti ti eleminoje edhe Fatmirin dhe Azemin duke hapur fjale qe vrasjet e Haklajve nuk i bente ai por Azemi. I ngaterroi aq bukur sa Fatmiri donte koken e Azemit me shume se ate te Berishes. Mund te na thote dikush pse Azemi ne ate atentat ishte pa armen qe e mbante gjithmone me vehte? Berisha i tha te dilte te sqarohej dhe arme te mos e merrte me vehte.

  Përgjigju
 • Malok bukshkale: 29/09/2020 01:35

  O Salih, e keqa te ront aty ku te dhemb me shume. Poshtersi e ligesi ke bere kudo. Te dalte shpirti me dhimbje

  Përgjigju
 • O Berish: 28/09/2020 23:24

  Robt ku ti kesh o malok gjakatar

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Jo vetëm gjoba! Polici në Fier i dhuron maskën qytetarit i cili nuk e kishte (VIDEO)