Edison Ypi: Dikur, po të dilje me biçikletë në Tiranë, e dënoje veten me vdekje, tani korsitë i përdorin mijëra qytetarë

Shtimi i korsive të dedikuara të biçikletave në Tiranë ka rritur interesin e qytetarëve për të blerë një biçikletë, apo për të parë këtë mjet si mundësi transporti në kryeqytet. Një prej tyre është dhe analisti i njohur Edison Ypi i cili vlerëson nismën e marrë nga Bashkia e Tiranës, ndërsa ironizon edhe opozitën e cila i kundërshtoi.

“Para dy vitesh të dilje me biçikletë nëpër Tiranë ishte si të dënoje veten me vdekje. U duk sikur biçikleta kishte kaluar përgjithmonë në muzeun e arkeologjisë së transportit urban. Tani nëpër korsitë e biçikletave kalojnë mijëra qytetarë mes të cilëve shumë fëmijë. Rroftë Opozita që përmes vërejtjeve konstruktive e detyroi Bashkinë të mos e lërë qytetin të vdesi”, shkruan Ypi.

I.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  LSI prezanton programin elektoral të njëjtë me atë të vitit 2009 kur erdhi në pushtet. Ju krijon besim realizimi i tij?

Komento

Komente

 • emigranti ne athine: 19/09/2020 23:59

  NDRYSHIMI NE TIRANE KUDO ESHTE teper i madh ,,,,ne qe kemi ardhur nga jashte kemi mbetur me goje hapur,,,bravo erionit dhe PS,,,,DHE VAZHDONI KESHTU ,,VOTAT TONA TE EMIGRANTEVE DO JENE PER JU....

  Përgjigju
 • Sefer daja: 18/09/2020 13:19

  @ " VIZITORI" Per ke qytete e ke fjalen kur thua 10 € parkimi??? Per Londren,Parisin,Milanon??? Po ,eshte aq por parkon deri ne 4 ore .ketu eshte 100 l ora dhe ne rraport me te ardhurat eshte ME SHTRENJT ne Tirane! Pastaj flet per qytete qe qendrat e tyre jane deri ne 500- vjeçare!!! Perdorimi i biçikletes eshte gje e mire por eshte e tepert qe te behet korsi per biçikletat ne çdo rruge!Kjo po bon te pamundur zhvillimin normal ekonomik te qytetit plus qe e ka veshtiresuar qarkullimin! Eshte kollaj me bo zgjidhje te thjeshta dhe perjashtuese POR TIRANA eshte e te gjitheve! Per te apasionuarit e biçikletave mjaftonte korsi e dedikuar ne bulevard qe te lidhej me liqenin ku te ushtronin hobin e tyre! Ndersa per ata qe e perdorin per ne pune dhe duan korsi te veçante eshte njesoj si perdoruesit e makinave te kerkojne qe ne korsine e tyre te mos kalojne kembesore e çikliste! Shmangia e aksidenteve behet duke rrespektuar te gjithe rregullat e qarkullimit!

  Përgjigju
  • Vizitori per Seferin: 18/09/2020 15:13

   Po per ato qytete e kam fjalen.. Harrova te shtoj edhe taksen e qendres ne Londer eshte 40-50 euro ne DITE. Rruga nuk eshte vetem per makinat por edhe per kombesoret te cilet mund te jene femij dhe pleq. Ne fakt biznesi rritet dhe qendra zhvillohet me shume kur nuk ke makina verdalle ose kur ka me shume siguri per kombesoret. Prinderit kane me shume besim te dalin me femijet por edhe pleqte apo ata me aftesi te kufizuar dhe kjo sjell biznes te shtuar. Bicikleta ashtu si makinat nuk eshte vetem "pasion" por mjet per te shkuar nga pika A ne piken B. Sipas mendjes tende te "apasionuarit" pas ecjes ne kembe te ikin nga liqenit mos ti shohim verdalle neper Tirane? Ketu flitet per qendrat e qyteteve jo per autosdraden apo fshatrat.. Nese ke vendosur te jetosh apo punosh ne qender te Tiranes duhet te besh kompromis ndryshe ngrij plackat e ik ne fshat ku nuk ke probleme me makinen dhe parko ku te duash.Ja dhe nje fakt per ty: 90% e njerezve ne Londer perdorin transportin publik te shkojne ne pune ose bicikletat.

 • Robshi: 18/09/2020 13:08

  Rishkaterruesit qe se vrasin mendjen fare per realitetin por vetem fantazine qe kane ne mendje ta shesin sapunin per djathe me kile... po si more nje rruge funksionale si e durresit mire qe vodhet gjoja duke e rregulluar por i keni hequr 2 korsi te dedikuara per bicikletat...po ku ju co mushka o bastarde se sdo mu d ta zhbejne katastrofen tuaj 10kryebashkiaket e ardhshem...monstra

  Përgjigju
 • Sefer daja: 18/09/2020 11:27

  Per z (Rr) Ypi! Meqe po e politizon dhe korsine e 2-rrotakut: para disa vitesh kur bashkine e drejtonte z Basha ne rr e Barrikadave u krijua nje korsi per autobuzet ( u bo nje ndarje me blloqe ) Reagimi i te majtes ishte i papare duke argumentu se demtoheshin bizneset dhe nuk zgjidhej trafiku! Tani jo vetem qe nuk ndihet njeri ( fatkeqsisht) por tellalle si ju e quajne arritje te madhe nje zgjidhje te tille abuzuese,korruptive dhe qe veshtireson jeten e shumices se banoreve te qytetit tone te dashur( mjere ne kete rast!)

  Përgjigju
 • Kundra komentusi: 18/09/2020 11:21

  Lejni mer makinat ne shpi se na mbytet nga tymi edhe per me mor buk ke furra e lagjes shkoni me makin. Ku ka si bicikleta te mba ne form dhe te fort jeni bo te gjth obeza nga makina skeni takat me ec 10metra ne komb.! Turp. Xvec atyre qe jan shm larg ose ne rrethe pjesa tjtr e xdorni makinen x 2-6km rrug..

  Përgjigju
  • Sefer daja: 18/09/2020 13:07

   Po ju mendoni se makina eshte luks??? Jeta nuk eshte vetem ha buk e flej gjum! Nuk e perdor sot ne 2020 kush makinen per pordh( ka ndonje po i ka ngel ora) Problemi i korsive eshte se po vdesin ekonomikisht shume biznese te vogla qe nga mungesa e parkimeve nuk aksesohen dot nga konsumatoret! Kush do ta perdore biçikleten shume mir bon POR nuk ka pse te perjashtohen perdoruesit e tjere te rruges! E gjitha bohet jo per qytetarin por qe te falimentojne te vegjlit e te gjithe ti bojn pazaret tek qendrat tregtare te lidhura me pushtetin!

 • Sefer daja: 18/09/2020 11:21

  Z. Ypi ja ke fut kot po kot fare amo!! Zgjidhjet perjashtuese nuk jane zgjidhje! Per te ecur ti i " sigurt" ne segmente te caktuara te qytetit po falimentojne mijra biznese te vogla buze rrugeve qe i kane sherbyer qytetit me taksa dhe me produkte per qytetaret prej shume vitesh! Po ashtu perdoruesit e makinave stresin mo te modh e kane kur duan te shkojne diku e nuk kane vend parkimi! Ato vende qe jane jane me pagese goxha te larte! Perkime alternative nuk ka! Tirana eshte qendra e ekonomise se vendit! Nuk eshte vend vetem per çiklistat! Per hobin tuaj po na veshtiresohet qarkullimi dhe jetesa ne te tjereve! A mendon pak per ata qe jane te detyruar te perdorin makinen????

  Përgjigju
 • shperthyesi: 18/09/2020 10:56

  po patjeter se hall i madh me ngul kona e shirita... pse nuk rregullon transportin publik ai ne rradhe te pare, te levizin njerzit ne fillim si njerez, te bjere trafiku i makinave, e ka masakruar tiranen ne trafik te rendeuar duke mbyllur qendren qe ti hape rruge godinave gjigande...dhe meret me budalliqe korsish bicikletash qe max impresonojne xhaxhi Ypin..

  Përgjigju
  • Vizitori: 18/09/2020 11:21

   Trasporti publik duhet mbyll fare ne qender te Tiranes te ecin ne kembe apo biciklete 5 km katror se aq eshte qendra nuk do vdesin. Jo vetem korsite por edhe makinat e pordhes qe ndotin ambjetin te ndalohe

 • lalilegeni: 18/09/2020 10:45

  Kush paguan taksa rruge ,ato makinat qe i keni be varg trafiku apo biçikletat

  Përgjigju
  • Vizitori: 18/09/2020 11:19

   Kush vret ne rruge makina apo bicikleta? Kush helmon, te trash nga trupi dhe nga nervat makina apo bicikleta?

 • www.youngtribune.com: 18/09/2020 10:36

  Po mire na thuaj pak ti që ke pare e vizituar vende të tjera kështu si ne i kanë korsite Ku janë parkingjet,korsite e emergjencave, korsite ose xhepat për parkim momental? Krahas biçikletave njerezit duhet te kene alternativa jo diktate.

  Përgjigju
  • Vizitori: 18/09/2020 11:18

   jo i kane me keqe.. nuk kane as kona e shirita. Nuk ka asnje kryeqytet ne bote ne qendrat e tyre korsi per emergjenca apo xhepa momental. Eshte cmenduri ta mendosh. Bej nje google cmimit te parkingut ne keto qendra e do shohesh horror 10 euro gjysem dite kuptohet po gjete vende.

 • Rika: 18/09/2020 10:11

  Posi e cone, po si pasoje ska me parkim ne Tiranë dhe bizneset buze rrugve po vdesin si rrjedhim.

  Përgjigju
  • O shoku petrit: 18/09/2020 11:48

   Faleminderit qe me dhe mend o shoku, do bej si the ti, do mar dy femijet e mij me biciklete dhe do i bje tiranes cep me cep se ne lagjen time ska shkolle dhe kopshte, pasi te kem mbaruar, do mare bicikleten time e do shkoj te puna ne mes te autostrades avash avash sepse pret pronari. Ajde mendje ajde

  • Petrit: 18/09/2020 10:46

   Perpiquni qe te ndryshoni menyre jetese, te perdoret bicikleta edhe per te levizur dhe bere blerje neper biznese.Keshtu qe jo vetem kursehet para te karburantit,por miqesohesh edhe me njerezit, ne vend qe te armiqesohesh me cdo njeri qe te ze rrugen dhe parkimin.×

Lajmi i fundit

John

Momentumi i Albin Kurtit