Ekspozita ‘Retro’ në Sarandë befason turistët! Njihuni me makinat unike që shenjuan historinë nga ‘Fiat Topolino’ tek ‘Ferrari’ (VIDEO)

Ekspozita e makinave Retro e transformoi shëtitoren e Sarandës në një skenë spektakolare. Turistët dhe qytetarët patën mundësinë të admirojnë dhe fotografojnë disa nga makinat ikonike që kanë bërë histori. Nga modelet e hershme të viteve '20 e deri tek ato të viteve '80. Bie në sy, Fiat 500 Topolino, një nga makinat më të dashura italiane, simbol i rikuperimit ekonomik pas Luftës së Dytë Botërore. Alfa Romeo Giulietta Spider, Ferrari, Mercedes Benz, etj. Koleksionistët italianë "Vintage Bari" që morën pjesë në këtë ekspozitë janë figura të njohura në botën e automjeteve klasike. Ata erdhen në Shqipëri në kuadër të Javës së Kulturës Italiane dhe demonstruan makinat e tyre fillimisht në Gjirokastër e mandej në Sarandë.

R.D/I.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Marash Kumbulla larg Romës, mbetet sërish në Serie A

Marash Kumbulla larg Romës, mbetet sërish në Serie A