Emrat/ Drogë nga e gjithë Europa, shkatërrohet banda italo-shqiptare, 15 në pranga

15 persona kanë rënë në prangat e policisë shqiptare dhe asaj italiane  për trafik heroine, kokaine e armësh, në kuadër të operacionit të koduar 'Brokers'. Sot në Shkodër është vënë në pranga edhe Luan Delaj 50-vjeç .

Si rezultat i këtij operacioni u godit një organizatë kriminale italo-shqiptare që merrej me trafikun ndërkombëtar të drogës dhe armëve, në zonën e qyteteve të Andrias dhe Cerignolas. Hetimet për këtë operacion kishin filluar pas vrasjes së shtetasit italian F. F.,  në qytetin Trani, në janar të vitit 2015.  

Personi që kontrollonte dhe organizonte trafikun e drogës nga Holanda, Gjermania dhe Shqipëria ishte një shtetas shqiptar, i cili nëpërmjet njohjeve të tij i siguronte organizatës kokainë, heroinë dhe hashash. Sasia e drogës vinte me anë të korrierëve që zakonisht e fshihnin në ndarjet e dyfishta në makina. Kjo organizatë e kishte qendrën në qytetin e Foggias.

 Si rezultat i hetimeve të përbashkëta mes Policisë italiane dhe Policisë se Shtetit u arrit që të arrestoheshin 15 persona dhe të sekuestroheshin 440 kg droga të ndryshme si kokainë, heroinë dhe hashash, si dhe disa armë zjarri.

Ndërkohë 5 persona të tjerë rezulton të jenë arrestuar në operacione të mëparshme duke e çuar në 20 numrin total të të arrestuarëve. 

Të arrestuarit deri më tani:

1. Giuseppe ASHELI, i lindur në Barletta, i lindur në '71;
2. BARILE Andrea, e lindur në Barletta, e lindur në '73;
3. BIMI Denis, lindur në Shkoder (Shqipëri), e lindur në 1990;
4. CORATELLA Nicola, e lindur në Andria, e lindur në '61;
5. CURCI Gerardo, e lindur në Cerignola, e lindur në '73;
6. DI BARI Rosa, lindur në Andria, e lindur në '77;
7. GARGIULO Ciro, i lindur në Lettere (NA), i lindur në '63;
8. HEAVY Michele, e lindur në Manfredonia (FG), e lindur në '74;
9. Savino i Vogël, i lindur në Barletta, i lindur në 1969;
10. RIONDINO Giuseppe, e lindur në Barletta, e lindur në 1976;
11. RIZZI Giuseppe, e lindur në Barletta, e lindur në '74;
12. SYLJA Besmir, e lindur në Shkoder (Shqipëri), e lindur në '94;
13. TOUCH Rocco, i lindur në Foggia, i lindur në '55;
14. VACCINA Raffaele, e lindur në Andria, e lindur në '75;
15. DELAJ Luan, i lindur në Shqipëri, i lindur në 1970.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Radhët e gjata në pikat e kalimit kufitar. Përgjegjësi e kujt?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Kapen 15 emigrantë në Tepelenë, 3 dërgohen në spital, shfaqen probleme shëndetësore