Erdogan do të vizitojë Arabinë Saudite në shkurt

Erdogan

Erdogan

Presidenti Recep Tayyip Erdoğan njoftoi të hënën se do të vizitojë Arabinë Saudite në shkurt pasi Ankaraja po vazhdon të ndërmarrë hapa drejt normalizimit me disa vende të rajonit.

Duke folur në margjinat e një takimi që mori pjesë në Stamboll, ku njoftoi shifrat paraprake të tregtisë së jashtme për vitin 2021, Erdogan tha se tregtia me mbretërinë do të diskutohet muajin e ardhshëm. Ankaraja dhe Riadi në muajt e fundit janë përpjekur të riparojnë disa dëme diplomatike pas një dekade tensioni, veçanërisht pas vrasjes në vitin 2018 të gazetarit disident saudit Jamal Khashoggi në Konsullatën e Stambollit të Arabisë Saudite. Presidenti Recep Tayyip Erdoğan në prill dhe maj diskutoi marrëdhëniet dypalëshe me mbretin saudit Salman.

"Ai më pret në shkurt. Ai bëri një premtim dhe unë do ta bëj vizitën time në Arabinë Saudite në shkurt", tha ai në një video të postuar në rrjetet sociale, pa dhënë një emër.

Eksportet në Arabinë Saudite janë ulur vitet e fundit për shkak të lidhjeve të ashpra midis vendeve. Turqia tani po punon për të përmirësuar marrëdhëniet me fuqitë rajonale, duke përfshirë Emiratet e Bashkuara Arabe, ndërsa ekonomia e saj po përballet me një rënie të monedhës dhe inflacion në rritje. Zyra e mediave e qeverisë saudite nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment.

Erdogan kishte kërkuar një takim me princin saudit të kurorës Mohammed bin Salman gjatë një vizite në Katar muajin e kaluar. Takimi nuk u zhvillua atëherë, por njerëzit e njohur me planin thanë se mund të ketë një së shpejti.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Kina shokon me represionin brutal ndaj ujgurëve