Erdogan reagon për Kishën e Shën Sofisë: Mos u ngatërroni me çështjet e Turqisë

Rexhep Tajip Erdogan ka reaguar në lidhje me komentet e shumta që qarkulluan pothuajse në të gjithë botë, që nga momenti kur gjykata në Stamboll mori vendimin për t'i hequr statusin muze Kishës së Shën Sofisë. Jo vetëm kaq, por u bë propozimi për ta kthyer në Xhami.

Erdogan thotë se askush nuk duhet të përzihet me këtë çështje, sepse i takon vetëm Turqisë.

“Vendimi përfundimtar për statusin e Hagia Sophia ka të bëjë me kombin turk dhe me asnjë tjetër. Është  çështje jona e brendshme,”-tha presidenti turk, duke iu referuar reagimeve për shndërrimin në xhami të Shën Sofias.

Për revistën Kriter, Rexhep Tajip Erdogan më tej deklaroi se për ta kthyer kishën në muze në vitin 1934 ishte “jashtëzakonisht i dhimbshëm për kombin tonë”. 

Në të njëjtën intervistë, presidenti turk gjithashtu përmendi ato që po ndodhin në rajonin e Mesdheut, duke argumentuar se vendi i tij “nuk dëshiron tension në rajon”. 

“Unë e them qartë dhe me zë të lartë. Ne nuk duam tension në Mesdhe , i cili ka qenë djep i kulturave të ndryshme përgjatë historisë. Përkundrazi, ne besojmë se depozitat e hidrokarbureve janë një mundësi për të gjithë rajonin,”- tha Rexhep Tajip Erdogan.

Ne.k.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Emigrantet mund të votojnë me postë/ A mendoni se vota e tyre do të jetë percaktuese në zgjedhjet e 25 prillit?

Komento

Komente

 • Theresa: 12/07/2020 23:54

  Ti, Taip Rexhep Erdogan nuk je asgjë tjetër weçse një Islamist fanatik dhe i tërbuar që si organizimet terroriste kërkon ta kthesh Botën në Fenë Islame, por ti je shumë i vogël dhe i paditur për ti qëndruar përballë Botës Kristiane. Kaq ke në Dorë e kaq bën, ajo Kishë është Krenaria e Kulturës Turke, por ti je Miop që nuk shikon se po prish Kulturēn e Popullit Turk që me Duart e veta e ka ndërtuar atë Kishë.

  Përgjigju
 • Dogu: 12/07/2020 22:37

  Po Erdogu pse perzihet ne punet e Sirise, Libise, Kosoves, Bosnjes, Maqedonise, Shqiperise dhe vazhdon lista apo kur i kruhet menderja e dredh nga te doje. Tuqit nuk kane fytyre per Europe dhe e treguan kete me “tolerancen” e fundit.

  Përgjigju
 • Tili: 12/07/2020 16:40

  Ajo ishte nen mbrojtjen e Unesco-s dhe si e tille eshte vlere per gjithe njerezimin dhe ju e deshet vlere vetem per veten tuaj, e drejta juaj. E keni zakon per fat te keq ta beni kete, ju, dhe paraardhesit tuaj qe ne 500 vite ne territorin shqiptar i ndryshuat destinacion kushedi sa e sa kishave dhe i kthyet ne xhami, mjafton qe sot ti gervishes pak ne siperfaqe dhe del se cfare kane qene me pare. Gjithsesi cdo e keqe e ka nje te mire me kete veprim ju u larguat perfundimisht nga Europa, nuk ju duan ata (Europianet e vertete) nuk ju duam as ne Europianet e cardallosur me anadoll.

  Përgjigju
  • Zeqo: 13/07/2020 08:14

   Kjo tregon se cfare jane te zotet te bejne myslymanet qe sjellin vetem erresire ne popullin e vet. Une per vete nuk besij ne asnje fe por me vjen peshtire kur shikoj kete mustaqemiun qe parardhesit e vet na mbajten 500 vjet pushtuar, gjithashtu me vjen peshtire kur greket na vodhen gjithcka nga historia. E pra kjo eshte feja qe vetem i shkaterron vendet edhe popujt e tyre sidomos rraca e turqeve te ndyre e te piset. Te gjithe njerezeve ju bej thirrje mos te blini asnje produkt turk sudomos rrobat etj te tregu i medreses.×

Lajmi i fundit

John

Shkrimi nga AFP/ 'Të besosh në mrekulli', shqiptarët drejt 'kurave' shpirtërore për të gjetur 'derman' nga COVID