Etnografi, poezi e legjendë, 'Qeramika e Mirës' frymon grua! Kuçuku mban premtimin ndaj mbesës, çel ekspozitën e parë personale

Deltina ka marrë formën më të bukur në Galerinë e Artit Tiranë. Është qeramika e Mira Kuçukut që frymon legjendë përmes “Rozafës”, “Orëve të mira” të maleve, etnografisë, poezisë, bashkëkohësisë e mbi të gjitha gruas.

“Është një qeramikë e lirë. Sepse unë edhe vazon e shikoj si një femër të bukur. Dhe në fakt gjithmonë kanë pasur lidhje. Amforat e hershme kanë qenë figura njerëzore paçka që bënin dhe funksionin vazo. Dhe diku kam thënë që qeramika është grua! Është grua me bukurinë e saj, zjarrin e brendshëm që ka”, shprehet artistja Mira Kuçuku.

Është ekspozita e parë personale e artistes në vend, përtej kufijve e të tjera kolektive numëron dhjetëra. Një premtim i mbajtur ndaj mbesës së saj.

“Shkak u bë mbesa ime, e cila nuk kishte parë asnjë ekspozitë nga unë. Dhe unë i thashë vitin e kaluar se do të bëja një ekspozitë kur të vinte ajo”, tregon Kuçuku.

Është mbi gjysmëshekullore lidhja e saj me artin e qeramikës, pasioni bën që nga ideja në letër, tek puna me baltën, tharjen, pjekjen, e deri në pikturimin final, çdo vepër të bëhet inspirim për pasardhësen...

“Unë jam e dashuruar me terakotën. Është e befasishme, vetë qeramika është e tillë. Fjalën e fundit e jep zjarri”, thotë më tej.

Shumica e punëve lindin prej periudhës së izolimit për shkak të pandemisë, si një mënyrë e Kuçukut për të komunikuar emocione pozitive, përmes artit në qeramikë.

Ka një larmishmëri temash në galerinë e veprave të saj e lëvron teknika me një shkallë të lartë vështirësie. Me terrakotën është një dashuri e pandashme, ndërsa aplikon shpesh edhe teknikat moderne si japonezet, ‘raku’ apo ‘naked raku’, që shohim të sjellë butë e të lëmuar sipërfaqen e shumë punëve të artistes.

“Nga viti 1995 unë 85 për qind të punëve i kam ‘raku’, apo ‘naked raku’ që është diçka më e avancuar”, thotë artistja.

Rrëfen se ndjehet e shpërblyer, pasi tanimë urët që vepra e saj ka lidhur me publikun janë të shumëfishta e gati të pazgjidhshme, për besnikërinë ndër vite.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Forcat izraelite vrasin dy palestinezë gjatë një bastisje në Bregun Perëndimor

Forcat izraelite vrasin dy palestinezë gjatë një bastisje në Bregun Perëndimor