Euro 2024/ Franca në tapet, Spanja e përmbys 2-1 për katër minuta! Iberikët finalistët e parë të Evropianit, rekord nga Yamal

MUNICH - Spanja është finalistja e parë e Kampionatit Evropian "Gjermani 2024". Iberikët fituan 2-1 me përmbysje kundër Francës në gjysmëfinale dhe janë një ndeshje larg trofeut. Kolo Muani shënoi për "Gjelat" pas nëntë minutave lojë, ndërsa spanjollët përmbysën me "perlën" e Lamine Yamal dhe golin e Dani Olmo në harkun e katër minutave.

Ndeshja/ Loja nisi nën kontrollin e francezëve që ngacmuan në minutat e para. Duhej një veprim i bukur i Mbappe që këtë ndeshje e zhvilloi pa maskën për mbrojtjen e hundës, që në minutën e nëntë Kolo Muani të kalonte Francën në epërsi pas një goditje me kokë.

Goli i pësuar "ndezi" spanjollët që filluan reagimin. Nuk vonoi shumë dhe djaloshi Lamine Yamal realizoi një perlë nga jashtë zone në minutën e 21-të, duke shtangur Maignan në portë dhe vendosur ekuilibrat në 1-1. Vetëm 16 vjeç e 362 ditë mbi shpinë, Yamal bëhet golashënuesi më i ri në gjithë historinë e Kampionateve Evropiane.

Goli i shënuar i dha zemër "Furisë së Kuqe" që vetëm katër minuta pas barazimit gjeti edhe golin e përmbysjes. Ishte Dani Olmo që në minutën e 25-të me një të djathtë e ndali sferën në rrjetë, teksa gëzimi ishte i madh për Iberikët.

Në pjesën e dytë u duk se Franca do kishte kontrollin e lojës, por Spanja nuk e lejoi dhe kështu është finalistja e parë e Euro 2024. Nesër në 21:00 luhet Holandë - Angli në Dortmund, aty ku do mësohet edhe finalisti i dytë i Euro 2024.

Finalja e madhe e "Gjermani 2024" luhet në datën 14 korrik në orën 21:00 në Berlin.

Formacionet zyrtare:

Spanja: Simon; Cucurella, Laporte, Nacho, Navas; Rodri, Fabian; Ëilliams, Olmo, Yamal; Morata.

Franca: Maignan; Kounde, Upamecano, Saliba, Theo; Kante, Tchouameni, Rabiot; Dembele, Kolo Muani, Mbappe.

Notat e ndeshjes sipas FlashScore, Dani Olmo (Spanja) lojtari më i mirë në fushë:

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:31
Supergoli kundër Francës, Lamine Yamal vendos rekord! Bëhet golashënuesi më i ri në Evropiane


Me golin kundër Francës në gjysmëfinalen e Euro 2024, fantazisti i Spanjës Lamine Yamal bëhet golashënuesi më i ri në historinë e Europianeve. Ai është vetëm 16 vjeç e 362 ditë.

S.DH/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Formacionet zyrtare/ Kontinenti 'mban frymën' për Euro 2024, titullarët e finales Spanjë - Angli

Formacionet zyrtare/ Kontinenti 'mban frymën' për Euro 2024, titullarët e finales Spanjë - Angli