Faktori që mund të ndikojë në zhvillimin e trurit të fëmijëve

Faktori që mund të ndikojë në zhvillimin e trurit të fëmijëve

Foto ilustruese

Mbipesha në fëmijëri, ndër të gjitha problemet e tjera shëndetësore që mund të shkaktojë, përbën një rrezik edhe për zhvillimin e trurit të fëmijëve, duke krijuar ndryshime në makrostrukturat, mikrostrukturat dhe lidhjen funksionale të trurit.

Sipas gjetjeve të paraqitura në takimin vjetor të Shoqatës Radiologjike të Amerikës së Veriut (RSNA), studiuesit, duke përdorur të dhënat nga studimi më i madh afatgjatë i zhvillimit dhe shëndetit të trurit tek fëmijët në Shtetet e Bashkuara, zbuluan se pesha dhe indeksi i masës trupore më të lartë (BMI) në paraadoleshencë lidhet me shëndetin e dobët të trurit.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria mbetet me një Gjykatë Apeli në Tiranë, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Disiplina lë Bylisin pa trajner, e pëson edhe Kukësi

Disiplina lë Bylisin pa trajner, e pëson edhe Kukësi