POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Fier, kompania e naftës ndot
mjedisin, banorët në protestë 

FIER - Banorët e fshatit Drenovë në Mallakastër kanë zhvilluar paraditen e sotme një protestë kundër kompanisë së naftës “Trans- Atlantit”, teksa e akuzojnë këtë të fundit për ndotje të mjedisit. 

Me pankarta në duar ku kërkonin largimin e kompanisë protestuesit janë tubuar përpara ambienteve të kësaj firme, ndërsa i bëjnë apel instancave shtetërore të marrin parasysh kërkesat e tyre. 

Sipas protestuesve demet e shkaktuara nga kjo kompani në kulturat bujqësore dhe blegtori kanë qenë të konsiderueshme, ndërsa shtojnë se drejtuesit e firmës nuk kanë denjuar as ti presin.

Një prej protestuesve ka dëmtuar tabelën e vendosur nga kompania që thotë “Mirë se vini në Cakran”, pasi sipas tij këtu jemi në fshatin Drenovë.

Pas ardhjes se uniformave blu ai ka hequr dorë nga nisma e tij, ndërsa edhe protestuesit janë larguar.

Këta të fundit kanë premtuar se nëse kërkesat e tyre nuk merren parasysh do përshkallëzojnë protestat.
 

Redaksia online
(f.m/shqiptarja.com)

Komento