Finale serbo-greke, Novak Djokovic triumfon në Australian Open

Finale serbo-greke, Novak Djokovic triumfon në Australian Open

Novak Djokovic

Novak Djokovic është fituesi i Australian Open në finalen e tenisit për meshkuj, duke marrë vendin e parë në renditjen botërore. Serbi mposhti pas tre seteve lehtësisht grekun Stefanos Tsitsipas. Ky është titulli i 10-të i fituar nga Djokovic në Australian Open, teksa ka fituar Grand Slamin e 22-të në karrierë, duke vendosur rekord.

6-3, 7-6 (7-4), 7-6 (7-5), këto janë rezultatet e seteve, me Djokovic që fitoi më me lehtësi se sa ishte parashikuar. Në fund Djokovic nuk mundi t'i mbajë lotët, kjo pasi vjet e kishte të pamundur të mbronte titullin kampion për shkak se u pezullua nga aktiviteti për shkak të mosvaksinimit nga covid-19.

Megjithëse Djokovic fshehu fytyrën për të mos u kapur nga kamerat, e qara e tij u dëgjua në transmetim për Grand Slamin numër 22 në karrierë. Gjatë ceremonisë së trofeut, Djokovic e cilësoi këtë si një "fitore të madhe".

"Ky ka qenë një nga turnetë më sfidues që kam luajtur ndonjëherë në jetën time, duke marrë parasysh rrethanat. Nuk luajtaa vitin e kaluar, u ktheva këtë vit për suksesin. Dua të falënderoj të gjithë njerëzit që më bënë të ndihem i mirëpritur, më bënë të ndihem rehat. Vetëm skuadra dhe familja e dinë se çfarë kemi kaluar në këto katër deri në pesë javët e fundit dhe kjo është fitorja më e madhe e jetës sime duke marrë parasysh ato rrethana", tha Djokovic.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ 1 gol nderon Juventusin, 'Zonja' - 3 pikë nga zona evropiane

VIDEO/ 1 gol nderon Juventusin, 'Zonja' - 3 pikë nga zona evropiane