Financial Times: 800 milionë euro municione të eksportuara nga Serbia në vendet e treta që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Financial Times: 800 milionë euro municione të eksportuara nga Serbia në vendet e treta që nga fillimi i luftës në Ukrainë

Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç

Sipas vlerësimeve të publikuara nga "Financial Times" dhe të raportuara nga transmetuesi serb "N1", Serbia po rrit shitjen e municioneve në Perëndim për të forcuar mbrojtjen e Ukrainës.

Eksportet serbe të municioneve drejt vendeve të treta do të arrinin në fakt rreth 800 milionë euro që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në vitin 2022.

Një shumë që presidenti Aleksandër Vuçiç e përcaktoi si "kryesisht të sakta", sipas «Financial Times». .

“Kjo është pjesë e rilindjes sonë ekonomike dhe është e rëndësishme për ne. Po, ne eksportojmë municionet tona.

Ne nuk mund të eksportojmë në Ukrainë apo Rusi, por kemi shumë kontrata me amerikanë, spanjollë, çekë e të tjerë. Çfarë bëjnë ata me të më pas është biznesi i tyre”, shpjegoi Vuçiç në një intervistë për gazetën britanike.

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Scutari: 23/06/2024 23:49

    Mund të arkëtoheshin nga ne ata dollarë por politika jonë sheh xhepin e vet!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Atentati ndaj Trump, Macron: Tragjedi për demokracinë

Atentati ndaj Trump, Macron: Tragjedi për demokracinë