FOTO+ VIDEO/ Bukuri e rrallë! Miss Nikaragua kurorëzohet si 'Miss Universe 2023'

FOTO+ VIDEO/ Bukuri e rrallë! Miss Nikaragua kurorëzohet si 'Miss Universe 2023'

Sheynnis Palacios

Sheynnis Palacios nga Nikaragua u kurorëzua “Miss Universe 2023” në kulmin e konkursit vjetor të bukurisë, i cili u zhvillua të shtunën mbrëma (18 nëntor) në kryeqytetin e El Salvadorit, San Salvador. Nënkampionia e parë u rendit Anntonia Porsild nga Tajlanda.

Fituesit e konkurseve kombëtare të 84 vendeve kishin konkurruar në Miss Universe të këtij viti, të gjykuar nga një panel përfshirë modelen Halima Aden, yllin e “Queer Eye” Carson Kressley, influencuesin e TikTok Avani Gregg dhe dy ish-fitueset e Miss Universe, Janelle Commissiong nga Trinidad & Tobago (Miss Universe 1977) dhe Iris Mittenaere e Francës (Miss Universe 2016).

Njëzet gjysmëfinalistë u shpallën në fillim të punimeve të së shtunës mbrëma pas rezultateve të garës paraprake (dhe një votimi global të tifozëve), raporton CNN.

Dy raunde të pyetjeve dhe përgjigjeve të temës së nxehtë lanë më pas vetëm tre në garë: Palacios, Porsild dhe nënkampionia e dytë Moraya Wilson e Australisë.

E pyetur në raundin e fundit se kujt do të zgjidhte të kalonte një ditë në jetë, Palacios zgjodhi filozofin dhe feministen britanike të shekullit të 18-të, Mary Wollstonecraft, e cila tha se theu kufijtë dhe “u dha një mundësi shumë grave”.

“Nuk ka kufizime për gratë sot”, tha ajo përmes një përkthyesi.

“Miss Kolumbia”, Camila Avella dhe “Miss Puerto Rico”, Karla Guilfu, përfunduan pesëshen e parë, ndërsa një tjetër anëtare e top 10, Spanjollja Athenea Perez, u kurorëzua “Miss Congeniality” e konkursit. Palacios pason “Miss Universe 2022”, R’Bonney Gabriel nga SHBA.

Sheynnis Palacios
Sheynnis Palacios
S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Greqi/ Gjendet i vdekur 45-vjeçari shqiptar në banesën e tij në Nea Joni

Greqi/ Gjendet i vdekur 45-vjeçari shqiptar në banesën e tij në Nea Joni