FOTO+VIDEO/ Makinat retro zbukurojnë pedonalen e Shkodrës, ekspozitë unike për adhuruesit e mjeteve klasike

Në pedonalen e Shkodrës janë vendosur dhjetëra makina retro, duke zbukuruar kështu shëtitjet e vendasve, por edhe turistëve në kryeqytetin e artit, kulturës dhe humorit shqiptar.

Admiruesit e mjeteve kaliske vizituan nga afër magjinë e më shumë se 50-mjeteve që u përkasin viteve ’60-’70-’80, me targa të personalizuara më të koleksionistëve nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi.

Autokolona e modeleve të veçanta të mjeteve relike ka shtuar kuriozitetin e mjaft shkodranë dhe jo vetëm të cilët po i “analizojnë” nga afër.

Fotot në rrjetet sociale i ndau kryeministri Edi Rama.

“Mjetet Retro në Shkodër. Shijoni këtë ekspozitë unike, bëni foto të paharrueshme dhe përjetoni një udhëtim në kohë me këto mjete të mahnitshme”, shkruan Rama.

Përveç paradës së automjeteve “Retro”, gjatë orëve të mbrëmjes ka aktivitete festive me tingujt e muzikës “Jazz”, që do t’i shtojnë gjallërinë qytetit të Shkodrës.

Festivali “Retro” i zhvilluar në qytete të ndryshme të vendit vitet e fundit ka shfaqur interes të veçantë nga vizitorët vendas dhe të huaj.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Tërmet me magnitudë 4.5 ballë në detin Adriatik, lëkundje të forta ndihen në Tiranë e Durrës

Tërmet me magnitudë 4.5 ballë në detin Adriatik, lëkundje të forta ndihen në Tiranë e Durrës