FOTO/ U arrestua për blerje votash për kandidatin e koalicionit 'Berisha - Meta", Klodian Kapedani e Fisnik Qose të qeshur pranë njëri tjetrit

FOTO/ U arrestua për blerje votash për kandidatin e koalicionit 'Berisha - Meta

Klodian Kapedani dhe Fisnik Qosja

1686413055_klodiankapedanidhefisnikqosja.jpg

Klodian Kapedani dhe Fisnik Qosja krah për krah të buzëqeshur. Del fotoja e të arrestuarit me urdhër të SPAK për akuzën e blerjes së votave për llogari të kandidatit të koalicioni Berisha Meta,  Fisnik Qosja, i cili fitoi në zgjedhjet e 14 majit 2023 me një diferencë prej 855 votash kundrejt socialistit Redjan Krajli.

Arrestimi i Kapedanit u bë më 9 qershor 2023 teksa ishte duke ecur në rrugë në qytetin e Kavajës dhe pritet të dalë para gjykatës për masën e sigurisë të dielën, 11 qershor.

Ndaj tij SPAK ngriti akuzën e "Korrupsionit aktiv në zgjedhje”, sipas nenit 328 të Kodit Penal.

Përgjimet telefonike të SPAK zbuluan implikimin e Klodian Kapedanit. Burime të Report Tv bënë me dije se për 39-vjeçarin nga Kavaja nuk ka pasur asnjë kallëzim nga qytetarë apo subjekte të ndryshme politike, por korrupsioni zgjedhor është zbuluar rastësisht gjatë përgjimeve telefonike të disa personave të tjerë, të cilët janë në hetim nga SPAK për vepra të tjera penale. Këta të fundit nuk kishin lidhje me zgjedhjet, por për ngjarje të tjera kriminale dhe sipas hetimeve dyshohet se janë përdorur nga Kapedani për t’i dhënë votën kandidatit të Berishës dhe Metës në Kavajë kundrejt parave.

Bisedat janë përgjime në linja telefonike standarde, por edhe përmes aplikacioneve të komunikimeve online si Whatsapp, disa ditë para zgjedhjeve dhe gjatë datës 14 maj kur shqiptarët iu drejtuan qendrave të votimit për drejtuesit vendorë.

Sipas hetuesve, në këto biseda Klodian Kapedani nuk përmend shuma konkrete parash në këmbim të votës, por linte takim fizik me ta që t'u jepte paratë që të votonin pro kandidatit që ai mbështeste.


Lajmi kryesor:

U arrestua për blerje votash për kandidatin e koalicionit 'Berisha - Meta' në Kavajë, përgjimet e SPAK për persona të tjerë 'kapën mat' 39-vjeçarin


S.G/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Masakra me 6 të vrarë në Greqi, policia jep detaje! Autorët futën në ‘kurth’ viktimat, ishin pjesë e një bande në Turqi

Masakra me 6 të vrarë në Greqi, policia jep detaje! Autorët futën në ‘kurth’ viktimat, ishin pjesë e një bande në Turqi