FOTOGALERIA/ Publikohen për herë të parë pamjet, Parlamenti i parë dhe Republika (1918-1928), momente historike të përjetësuar në foto

FOTOGALERIA/ Publikohen për herë të parë pamjet, Parlamenti i parë dhe Republika (1918-1928), momente historike të përjetësuar në foto

Një muze virtual, që jep mundësinë që të gjurmohet trashëgimia fotografike nga fundi i shekullit të XIX deri në rrëzim të diktaturës... “Fototeka.al” është ndërtuar nga historiani i artit Rubens Shima me koleksione të ndryshme fotografish mbledhur nga fotografë, familjarë, institucione, në vend e jashtë.

Në këto foto që janë marrë nga ‘Fototeka.al’ shihni momente pikante nga periudha e përfundimit të Luftës së Madhe (Lufta e Parë Botërore) dhe deri në fund të Republikës shqiptare në vitin 1928 kur Shqipëria shpalli Mbretërinë.

Kjo dekadë ishte një prej më të rëndësishmeve të shtetit shqiptar, sepse e konsolidoi atë dhe erdhi njohja nga i gjithë komuniteti ndërkombëtar.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • tmerr...: 31/03/2023 16:23

    Më shumë fjongo, kapele, lajle lule e kordona, se sa punë të vërtetë e ndërtime. Një vënd i mbaruar komplet, që për interesat e tyre Perandoria Austro-Hungareze dhe Italia e ngriti në këmbe artificialisht dhe me zor e me flori, e çoi në këmbë me paterica. Një mut i madh me lule e letra me ngjyra sipër...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Asgjësohen 244 bimë narkotike në Himarë! Vihen nën hetim kryeplaku dhe punonjësi i shërbimit pyjor në Shënvasil

Asgjësohen 244 bimë narkotike në Himarë! Vihen nën hetim kryeplaku dhe punonjësi i shërbimit pyjor në Shënvasil