Francë/ Gara kundër Macron ka nisur! Përfaqësuesi i së djathës ekstreme, rivali kryesor jo zyrtar i pushtetit të tij fiton zemrat e publikut

Eric Zemmour

Edhe pse fushata zyrtare e së ardhmes qeverisëse të Francës është ende larg, duket se gara ka nisur.

Një përfaqësues i së djathtës ekstreme Eric Zemmour po paralajmëron ‘fundin’ e karrierës presidenciale të Macron. Fëmija i emigrantëve hebrenj algjerianë, Zemmour ka tërhequr prej kohësh vëmendjen për pikëpamjet e tij të diskutueshme - duke pretenduar, se hebrenjtë francezë ishin të mbrojtur nga shteti gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në fakt, regjimi francez Vichy i luftës dërgoi mijëra hebrenj francezë si dhe refugjatë hebrenj në kampet naziste të vdekjes.

Tani, thotë ai, Franca po "zhytet" nga emigrantët dhe prindërit duhet të detyrohen t'u japin fëmijëve të tyre emra francezë.

Fjalimi i tij në Beziers kishte në shënjestër sistemin arsimor të Francës - "i infiltruar nga marksizmi, anti -racizmi dhe ideologjitë LGBT", sipas tij.

Sa i përket mediave franceze, ai i hodhi poshtë ato si "një makinë propagandistike që urren Francën".

"Të paguar me taksat tuaja, ata vazhdimisht ju pështyjnë," tha ai. "Ata pështyjnë historinë dhe kulturën franceze, dhe pështyjnë popullin francez, të cilin ata duan ta shohin të zhduket."

Megjithatë Zemmour pavarësisht potencialit dhe pëlqimit nga publiku ende nuk ka hedhur zyrtarisht kandidaturën për të garuar për udhëheqjen e Francës.

Presidenti Macron ka humbur mbështetjen në të majtë gjatë pesë viteve të fundit, pasi ai iu përgjigj shqetësimeve në rritje për sigurinë dhe emigracionin dhe u përpoq shumë për të fituar mbi qendrën e djathtë.

Përkundër gjithë vëmendjes për rritjen e shpejtë të Zemmour, asnjë sondazh nuk ka sugjeruar ende se ai ose Marine Le Pen do të mundin Presidentin Macron në një balotazh për presidencën. Marine Le Pen pati një rezultat zhgënjyes në zgjedhjet rajonale në fillim të këtij viti.

Sidoqoftë, politika franceze është zhvendosur në të djathtë vitet e fundit. Dhe politikanët nga Macron në Le Pen kanë ndërmend të 'ndajnë' pushtetin.

Partia kryesore e krahut të djathtë në Francë, Les Républicains, ende nuk kanë vendosur për një kandidat kryesor.

Zgjedhjet e ardhshme presidenciale në Francë do të mbahen në prill të vitit të ardhshëm dhe ndërsa Presidenti aktual Emmanuel Macron mban një epërsi të qëndrueshme në sondazhe - dhe Le Pen ka parë rënien e popullaritetit të saj  në muajt e fundit - e djathta ekstreme mbetet një kërcënim i mundshëm.

Megjithatë, është Zemmour, jo Macron apo Le Pen ai që dominon në opinionin publik.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se strukturat shtetërore i kanë kapacitetet për të përballuar stinën e përmbytjeve?×

Lajmi i fundit

John

Putin: Njerëzit e vaksinuar me Sputnik nuk duhet të privohen nga e drejta për të udhëtuar