Francë/ Goditet grupi kriminal me drejtues shqiptar, trafikonin kokainë dhe heroinë nga Belgjika e Holanda! Sekuestrohen 400 mijë euro cash

Francë/ Goditet grupi kriminal me drejtues shqiptar, trafikonin kokainë dhe heroinë nga Belgjika e Holanda! Sekuestrohen 400 mijë euro cash

FRANCË – Një shqiptar është në mesin e 5 të arrestuarve ditën e djeshme, si të akuzuar për trafik heroine dhe kokaine nga Belgjika dhe Holanda.

Ky grup kriminal vepronte në Savoie dhe Haute-Savoie.

Le Soir e ka cilësuar grupin kriminal si shqiptar, pasi dyshohet se shqiptari i arrestuar ishte drejtuesi.

Vetë prokurorja e rastit, Line Bonnet, ka theksuar se ky grup kriminal vepronte nën dirigjimin e një shqiptari.

Përpos këtyre arrestimeve, janë sekuestruar 3 kilogramë heroinë, një kilogram kokainë, si dhe disa kilogramë produkte prerëse, me një çmim rishitjeje prej 500 mijë eurosh.

U sekuestruan gjithashtu rreth 400,000 euro para të gatshme, automjete luksoze dhe llogari bankare.

Raportohet se shqiptari i arrestuar jetonte në rajonin e Lionit dhe siguronte lëndët narkotike nga Blegjika dhe Holanda, për t’i shitur më pas tek bashkëpunëtorët e tij në Savoie dhe Haute-Savoie.

Hetimet për veprimtarinë kriminale, tashmë, të 5 të arrestuarve që ndodhen në paraburgim, kanë nisur që në vitin 2023. 

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Berat/ Shisnin doza cannabisi të organizuar në grup, vihen në pranga 4 persona

Berat/ Shisnin doza cannabisi të organizuar në grup, vihen në pranga 4 persona